Wspaniała, urokliwa Dalmacja i jej perła – Dubrownik. Miasto wspaniałych zabytków i architektury, którego początki sięgają VII wieku. To jednocześnie chorwacka stolica życia nocnego i bałkańskiej kuchni.
Miasto magiczne, kolorowe i wciągające, wzbudzające niezwykłe emocje i ciągły niedosyt. Dubrownik położony jest na skalistym cyplu, który urzekająco wbija się w morze Adriatyckie. Patrząc na niego z góry, widać morze czerwonych dachów wyraźnie kontrastujących ze szmaragdową wodą. Jednak dopiero spacer po mieście ukazuje różnorodność i piękno tego wspaniałego miejsca.
Mury miejskie w Dubrowniku
Dubrownik najmocniej kojarzony jest z murami miejskimi. Mają one łączą długość 1940 m i robią piorunujące wrażenie. Najstarsze partie umocnień powstały w XII wieku, najmłodsze pochodzą z XVII stulecia.
Mury to także system wież i wieżyczek, które miały niegdyś na celu ochronę miasta. Roztaczają się z nich zapierające dech w piersiach widoki. Spacer najlepiej rozpocząć 2 godziny przed zachodem słońca lub z samego rana, zaraz po otworzeniu wejść. Pozwoli to uniknąć tłumów oraz słońca, które niestety uprzykrza pobyt na murach. Obowiązkowo należy zaopatrzyć się w wodę, czapkę oraz krem z filtrem.
Stare Miasto w Dubrowniku
Czas na Stare Miasto (Stari Grad), najstarszą część miasta w całości wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Zachowany tu został unikatowy, średniowieczny układ urbanistyczny, w ramach którego znajduje się większość zabytków Dubrownika.
Przez środek Starego Miasta wiedzie Placa, powszechnie znana jako Stradun, brukowany trakt o długości blisko 300 metrów łączący bramy Pile oraz Peskarija. Ulica jest pełna życia, usiana kolorowymi małymi sklepikami, mnóstwem kawiarni oraz restauracji. Po obu stronach Stradun odchodzą wąskie uliczki, gdzie panuje szczególny klimat. Można tu zgubić się na chwilę, uciec od tłumu i zgiełku, a także poszukać innych ciekawych miejsc.
Brama Pile
Brama Pile (Pile Gate) jest najstarszym wejściem do Dubrownika. Składa się ona z dwóch bram, zewnętrznej oraz wewnętrznej i to właśnie tędy większość osób wchodzi do miasta. Przed wejściem do bramy należy przejść przez kamienny most przerzucony nad dawną fosą. Nad wejściem znajduje się posąg Świętego Błażeja, patrona Dubrownika.
Wielka Fontanna Onufrego
W pobliżu Bramy Pile znajduje się Wielka Fontanna Onufrego. Ta ciekawa budowla ma kształt walca z wielką kopułą i maszkaronami, z których ust wychodzą krany. Wielka Fontanna jest przede wszystkim miejscem spotkań i ulicznych występów artystów. Tu także spełniają się marzenia, wystarczy napić się wody z wszystkich 16 kranów. Ponieważ magia działa tylko jeden raz, trzeba dobrze zastanowić się nad wyborem życzenia.
Katedra Velika Gospa
Najważniejszym zabytkiem sakralnym miasta jest katedra Velika Gospa, wzniesiona na przełomie XVII i XVIII wieku. Podziwiać w niej można ołtarz Matki Bożej z Portu, przy którym od wieków modlą się marynarze, bogato wyposażony skarbiec oraz cenny relikwiarz ze szczątkami patrona miasta, św. Błażeja.
Klasztor Franciszkanów
W nieco cichszej i spokojniejszej części miasta znajduje się Klasztor Franciszkanów. Na kompleks składa się klasztor, kościół i biblioteka z małym muzeum oraz trzecią najstarszą działającą apteką na świecie.
Klasztor powstał w późnym średniowieczu i jest prawdziwą perłą architektury gotyckiej oraz romańskiej. Zobaczyć tu można unikalne freski, kunsztowne detale architektoniczne oraz rzeźby. Niewielki ale urokliwy ogród przyklasztorny skłania do odpoczynku i schłodzenia się w upalny dzień.
Pałac Rektorów
Jedną z piękniejszych budowli w Dubrowniku jest Pałac Rektorów (Knežev Dvor). Zbudowany został w stylu gotyckim, ale ma także elementy renesansowe i barokowe. Dawniej pałac ten był siedzibą władz miasta, czyli rektora oraz podległych mu urzędników. Mieściła się w nim także zbrojownia, magazyn prochowy, strażnica i więzienie. Dziś mieści się tu muzeum, a ekspozycja skupiona jest na dziejach miasta. Można zobaczyć dawne stroje, kolekcję ikon, oraz galerię obrazów stworzonych przez przedstawicieli tzw. szkoły dubrownickiej.
Pozostałe atrakcje
Po przekroczeniu Bramy Peskarija oczom ukazuje się nieduży port, który w przeszłości stanowił o bogactwie Dubrownika. Obecnie Stary Port używany jest przez miejscowych rybaków, wodne taksówki oraz niewielkie łodzie oferujące rejsy na okoliczne wyspy. Urzeka swoją malowniczością, a portowe restauracje zapraszają do zasmakowania lokalnej kuchni.
Ciekawą atrakcją w Dubrowniku jest Letni Festiwal organizowany tu w lipcu i sierpniu. W ramach tej imprezy organizowane są liczne koncerty i przedstawienia teatralne. To jeden z największych festiwali w Europie, dostarcza zwiedzającym mnóstwo wspaniałej zabawy.
Informacje praktyczne
Dubrownik jest bardzo popularnym wśród turystów miastem, dlatego podczas zwiedzania trzeba liczyć się z dużymi grupami turystów, jak również wysokimi cenami. Aby uniknąć tłumu, można zaplanować wycieczkę poza sezonem, natomiast przy odpowiednim przygotowaniu, można ograniczyć koszty związane z wyprawą.
Warto zakupić kartę miejską o nazwie Dubrovnik Card. Jest to karnet upoważniający do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską oraz bezpłatnego wejścia do wielu atrakcji z których słynie Dubrownik, w tym na mury obronne. Turystyczny bilet zapewnia też rabaty u partnerów Dubrovnik Card. Są wśród nich liczne restauracje, a także organizatorzy wycieczek czy ośrodki kulturalne, m.in. Orkiestra Symfoniczna. Miasto oferuje karty, które są ważne przez jeden, trzy albo siedem dni. Wszystkie z nich aktywują się przy pierwszej wizycie, od której liczony jest czas przydatności karnetu.
Sporym wyzwaniem jest odnalezienie w Dubrowniku miejsca parkingowego. Dodatkowo ceny za postój są bardzo wysokie, maleją w miarę oddalania się od centrum. Nie zaleca się zostawiania pojazdu poza przeznaczonymi do tego celu miejscami. Służby porządkowe bardzo skutecznie radzą sobie z wywożeniem źle zaparkowanych pojazdów na parkingi poza miastem, skąd odbiór na pewno będzie o wiele droższy.
Noclegi w Dubrowniku
Podane powyżej ceny mają charakter orientacyjny i mogą się różnić w zależności od terminu oraz ilości gości.