Titicaca, wysokogórskie jezioro położone na granicy Peru i Boliwii, jedno z najpiękniejszych jezior świata, a jednocześnie najbardziej zagadkowe i rozbudzające wyobraźnię. Jego granatowo-szafirowe wody tworzące unikatową plamę pośrodku górskiego krajobrazu kryją wiele niewyjaśnionych tajemnic.
To jednocześnie najwyżej położone na świecie jezioro żeglowne. Cud świata, który jeszcze nie został doceniony na tyle, by zostać wpisany na tę zacną listę. Co ciekawe, około 100 mln lat temu było ono częścią morza, w rezultacie czego do dziś zasiedlone jest głównie przez morskie ryby i skorupiaki. Na zboczach gór widoczne są ślady morskich przypływów, a na brzegu jeziora skamieniałe resztki morskich zwierząt.
Wyspa Słońca
Na jeziorze znajduje się wiele większych i mniejszych wysepek, wśród nich Wyspa Słońca. To właśnie od niej, niegdyś nazywanej Skałą Pumy (po inkasku Titicaca) pochodzi nazwa jeziora.
Z jeziorem Titicaca wiąże się ciekawa legenda o powstaniu świata. Największe z ówczesnych bóstw, bóg Virococha stworzył kamiennych gigantów. Ponieważ nie zachowywali się oni w odpowiedni sposób, Viracocha stworzył ludzi.
Niestety i z nich nie był zadowolony, jako że targała nimi chciwość więc w gniewie zalał ziemię. Pozwolił przeżyć dwóm osobom, Manco Capac i Mamie Ocllo. Zabrał ich na powierzchnię wynurzając się z jeziora Titicaca, a następnie powierzył im misję zaludnienia świata. Zgodnie z tą legendą jezioro jest uważane za miejsce narodzin ludów Inków, a Manco Capac i Mamme Ocllo za ich praojców. Silna jest również wiara w to, że duchy Inków po śmierci powróciły do jeziora.
Ruiny miasta Tiahuanaco
Niedaleko jeziora Titicaca znajdują się ruiny starożytnego miasta Tiahuanaco, które niegdyś stało na brzegu jeziora. Co ciekawe, dzisiaj pozostałości miasta znajdują się 20 km na południe od jeziora i 30 m powyżej linii brzegowej
Świadczyć to może o tym, że albo poziom wody w jeziorze mocno się obniżył od czasu jego budowy, albo na skutek zdarzenia geologicznego podniósł się teren, na którym stały zabudowania. Inkaskie legendy tłumaczą to inaczej. Podczas wznoszenia miasta bogowie rozgniewali się straszliwie na budowniczych i zesłali trzęsienie ziemi. Przyniosło ono zagładę wszystkim mieszkańcom Tiahuanaco, stolica zaś zniknęła w wodach jeziora. Uczeni i badacze na podstawie żmudnych wyliczeń ustalili, że miasto zbudowano około 17 000 lat temu, a przyczyną jego zagłady mogły być ruchy tektoniczne w tym regionie.
Podwodne miasto Wanaku
Jedną z największych tajemnic Jeziora Titicaca jest istnienie podwodnego miasta. Liczne tutejsze legendy świadczą o mieście Wanaku, gdzie przed hiszpańskimi konkwistadorami miało zostać ukryte złoto Inków. Przez długie lata ściągali tu tłumnie uczeni i poszukiwacze skarbów. Historią o tajemniczym mieście zainteresował się francuski badacz mórz Jacques-Yves Cousteau. Zbadał on jezioro z pomocą łodzi podwodnej, jednak nie odkrył nic więcej poza starymi wyrobami ceramicznymi.
Całkiem niedawno odnaleziono konkretne dowody na to, że w indiańskich legendach jest ziarno prawdy. W 2000 roku międzynarodowa grupa archeologów odkryła, że na dnie jeziora znajdują się ruiny starej świątyni o długości 200 m i szerokości 50 m wraz z fragmentami ogrodzenia. Jej powstanie datuje się na 500-1000 r n.e., co oznacza, że świątynia istniała jeszcze przed powstaniem cywilizacji Inków.
Obecność budowli wiąże się z kulturą Tiahuanaco, której centrum znajdowało się na wschodnim brzegu jeziora. Badania Titicaca będą z pewnością kontynuowane co daje nadzieję, że tajemnica jeziora zostanie odkryta.
Drzwi Aramu Muru
Kolejnym ciekawym miejscem na brzegu jeziora są tajemne drzwi Aramu Muru, których odkrycie wzbudziło zainteresowanie indiańską legendą o „Bramie do bożej ziemi”. Jest to kamienna konstrukcja wysoka i szeroka na siedem metrów. Legenda opowiada o związanym z kultem „Siedmiu promieni” kapłanie Inków o imieniu Aramu Muru. Pewnego razu wybrał się on w podróż z Tiahuanaca do Cusco ze złotym dyskiem, który przedstawiał „Klucz bogów siedmiu promieni”. Dawał on kontrolę nad otworami prowadzącymi do podziemnych tuneli. Kapłan w czasie podróży zniknął i nigdy już więcej się nie pojawił na ziemi. Od tego czasu w pobliżu drzwi widuje się mężczyzn, którym towarzyszą kule światła, albo postacie ludzkie wchodzące do tych drzwi i znikające.
Wyspa Księżyca
Świętym miejscem tutejszej ludności jest Wyspa Księżyca. Tutaj też znajdują się pozostałości po cywilizacji Inków. Największą atrakcją wyspy są ruiny świątyni Księżyca doglądanej niegdyś przez kapłanki zwane „Dziewicami Słońca”.
Targ Czarownic
Ciekawym miejscem w pobliżu Titicaca jest Targ Czarownic (Mercado de los Brujos), który budzi skrajne uczucia zwłaszcza, gdy przybywa się tu wieczorową porą. Wszędzie pełno dziwów i zastraszających przedmiotów: płód lamy zakonserwowany w słoiku, kot zasuszony w całości, kości niewiadomego pochodzenia, wypchana głowa nieznanego ptaka o zatrważającym spojrzeniu, ponadto magiczne przedmioty, dzięki którym można rzucić na kogoś urok. Wzroku oderwać nie można od ogromnej ilości różnokolorowych buteleczek z dziwną zawartością, słoików wypełnionych różnorakimi maściami, a także straganami z suszonymi ziołami. Za odpowiednią kwotę można zamówić rzucenie klątwy na znienawidzoną osobę. Miejsce dla lubiących dreszczyk emocji.
Noclegi w okolicy Jeziora Titicaca
Podane powyżej ceny mają charakter orientacyjny i mogą się różnić w zależności od terminu oraz ilości gości.