Góry Świętokrzyskie, niewysoki łańcuch górski usytuowany w centralnej części Wyżyny Kieleckiej to jedne z najstarszych gór w całej Europie. Ich nazwa pochodzi od relikwii Krzyża Świętego przechowywanych w klasztorze na Łysej Górze.
Tutejsza wyjątkowość przyrodnicza i krajobrazowa chroniona jest w Świętokrzyskim Parku Narodowym. To tu znajduje się Łysica oraz owiana tajemniczością i legendami o sabatach czarownic Łysa Góra. Na terenie parku i Gór Świętokrzyskich znajduje się kilkadziesiąt szlaków turystycznych o znacznej długości, dzięki czemu miłośnicy górskich spacerów mają duży wybór.
Jaskinia Raj
Punktem obowiązkowym w regionie świętokrzyskim jest niewątpliwie Jaskinia Raj uważana za najpiękniejszą polską jaskinię.
Swą niepowtarzalność i wyjątkowość zawdzięcza niezwykłym formom krasowym. Wąskie korytarze i przestronne sale, które zaskakują i urzekają fantazyjnymi kształtami nacieków w kolorach bieli, beżu, brązu i rudawej czerwieni. Pokrywają one strop, spąg, ściany i oderwane przed laty głazy.
W Jaskini Raj naliczono łącznie 47 518 form naciekowych, wśród których dominują stalaktyty. Ponadto obejrzeć można fantazyjne kolumny naciekowe, draperie czy perły jaskiniowe. Co ciekawe, można w niej znaleźć ślady człowieka sprzed 50 tysięcy lat. Znajdują się też szczątki mamutów, nosorożców włochatych i innych prehistorycznych zwierząt. Trasa wewnątrz jaskini ma długość 180 metrów.
Gołoborze
Będąc w Górach Świętokrzyskich nie sposób nie zwrócić uwagi na gołoborza, czyli charakterystyczne dla tutejszego krajobrazu rumowiska skalne. Powstały one wskutek procesów mrozowych, które skutkowały rozpadem blokowym skał. Występowaniem tych form może pochwalić się Łysica, potocznie zwana Górą Świętej Katarzyny, najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich.
Największe zaś gołoborze Świętokrzyskich znajduje się na Łysej Górze. Ma ono powierzchnię prawie 4 ha i składa się z głazów i okruchów piaskowców kwarcytowych liczących pół miliarda lat. Łysa Góra w zamierzchłych czasach była miejscem kultu pogańskiego.
Na jej wierzchołku znajduje się Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Jego początki sięgają czasów przyjęcia przez Polskę chrześcijaństwa w 966 roku, kiedy to wzniesiono tu pierwszą świątynię pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. Wkrótce potem na Świętym Krzyżu założony został także klasztor benedyktyński. To niezwykłe miejsce, gdzie wedle przekazów historycznych przechowywane są ułomki Krzyża Świętego.
Pierwszymi gospodarzami klasztoru byli Benedyktyni, a obecnie są nimi Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. W podziemiach znajdują się krypty, a w nich mumia księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Na terenie klasztoru można także zwiedzić muzeum misyjne Misjonarzy Oblatów oraz Muzeum Przyrodniczo – Leśne Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Zamek w Chęcinach
Wspaniałą atrakcją Gór Świętokrzyskich jest górujący nad Chęcinami średniowieczny zamek. To tu król Polski Władysław Łokietek ulokował centrum swojej władzy. Zamek pełnił ważną funkcję również za czasów Kazimierza Wielkiego.
Za czasów potopu szwedzkiego został zniszczony i nigdy nie odzyskał swej dawnej świetności. Według legend w lochach zamku znajdują się skarby porzucone przez królową Bonę.
Pałac Biskupów Krakowskich
W zabytkowej dzielnicy Kielc znajduje się Pałac Biskupów Krakowskich, rezydencja z epoki Wazów. Można podziwiać jej oryginalne wnętrza z XVII i XVIII wieku oraz elementy architektoniczne tamtych czasów. W apartamentach mieszkalnych i gościnnych wyeksponowano wyroby rzemiosła artystycznego najwyższej klasy europejskiej.
Można zobaczyć tu przeróżne tkaniny, wśród nich tapiserie flamandzkie i francuskie, włoskie meble renesansowe, a także XVII-wieczne malarstwo francuskie, włoskie i polskie.
Rezerwat przyrody Kadzielnia
Dla miłośników pieszych wycieczek idealny jest rezerwat przyrody Kadzielnia. To nieczynne wyrobisko po dawnej kopali wapienia, na środku którego znajduje się Skałka Geologów, ostaniec skalny objęty ochroną. Podziwiać go można z otaczających ścieżek lub jednego z punktów widokowych zlokalizowanych na ścianach kamieniołomu.
Kadzielnia to także jedno z najbardziej znanych miejsc w Kielcach, gdzie występują jaskinie i schroniska. Trzy z nich: Odkrywców, Prochownia i Szczelina są udostępnione do zwiedzania.
Na terenie rezerwatu znajduje się jedna z najpiękniej zlokalizowanych polskich scen, a mianowicie Amfiteatr Kadzielni. Skały kamieniołomu tworzą unikalną scenerię, a odbijający się od nich dźwięk dostarcza niebywałych wrażeń. Obiekt mieści 5430 widzów. W razie deszczu scena i widownia przykrywane są dachem. W amfiteatrze odbywają koncerty i widowiska artystyczne, jak słynna Świętokrzyska Gala Kabaretowa.
Centrum Kulturowo – Archeologiczne w Nowej Słupi
Ciekawym miejscem w Górach Świętokrzyskich jest Centrum Kulturowo – Archeologiczne w Nowej Słupi. Zobaczyć tu można budownictwo barbarzyńskich plemion mieszkających na tym terenie oraz militarne budownictwo rzymskie.
Na terenie parku znajduje się jedenaście zrekonstruowanych obiektów, w tym ziemianki i chaty mieszkalne, chaty rzemieślnicze wśród nich kuźnia, chata tkaczki, stanowiska dymarek i pieców garncarskich oraz fragmenty obozu rzymskiego z rekonstrukcją Wału Hadriana i wieżą.
Wszystkie budowle powstały techniką, jaka stosowana była przez ówczesnego człowieka 2000 lat temu, bez użycia gwoździ.
Zamek Krzyżtopór
W pobliskim Ujeździe zobaczyć można pozostałość wspaniałej, XVII-wiecznej rezydencji magnackiej – Zamek Krzyżtopór. Powstał na zlecenie i według pomysłu Krzysztofa Ossolińskiego, a plan budowli odpowiadał kalendarzowi. Znajdowały się w nim 4 wieże jako nawiązanie do czterech pór roku, 12 sal wielkich (miesiące), 52 pokoje (tygodnie) i 365 okien (ilość dni w roku).
Noclegi w Górach Świętokrzyskich
Podane powyżej ceny mają charakter orientacyjny i mogą się różnić w zależności od terminu oraz ilości gości.