Marrakesz, piekielnie egzotyczne i orientalne miasto, ze specyficzną, nigdzie indziej nie spotykaną atmosferą. To właśnie wyjątkowy klimat jest największym atutem Marrakeszu. Miejsce, w którym od wieków ścierają się dwie odmienne kultury: tradycyjnych Berberów i napływających ludzi Zachodu.
Masa krętych uliczek, zaułków i mini-placyków już same w sobie są atrakcją i wyzwaniem dla turystów. Największe atrakcje Marrakeszu znajdują się w sąsiedztwie placu Dżami al-Fana i bez problemu można je zwiedzić poruszając się wyłącznie pieszo.
Plac Dżami al-Fana
Plac Dżami al-Fana to bez dwóch zdań najpopularniejsza atrakcja Marrakeszu będąca zarazem jego symbolem. Miejsce to z daleka rozpoznaje się po dźwiękach ludowych instrumentów, dymie pochodzącym z restauracyjnych grilli oraz kołyszących się na wietrze gazowych lampkach.
Zachwycają setki barwnych postaci przewijających się przez plac. Oglądać tu można między innymi muzykantów, akrobatów, zaklinaczy węży, kuglarzy, tancerzy i gawędziarzy.
Na placu mieszczą się setki jadłodajni serwujących miejscowe smakołyki: wyborny „tadżin”, „harire” czy „brochettes”. To nie przypadek, że ten barwny i wielokulturowy plac został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Na północ od Dżami al-Fana znajdują się lokalne targowiska, tzw. „suki”, gdzie można zakupić niezwykłe, marokańskie pamiątki.
Dar Munabbi
Ważnym punktem na trasie wędrówki po Marrakeszu jest tutejsze muzeum. Mieści się ono w pochodzącym z końca XIX wieku pałacu Dar Munabbi. W salach zgromadzono różne eksponaty marokańskiej sztuki tradycyjnej i współczesnej.
Na małym dziedzińcu obejrzeć można wystawy czasowe. Główną część muzeum stanowi duży, zadaszony dziedziniec z podłogą pokrytą marmurowymi płytkami. Strop podtrzymują bogato zdobione kolumny, a uroku dodają dwie fontanny i wiszący nad nimi ogromny żyrandol. Wśród zgromadzonych eksponatów zobaczyć można ceramikę, biżuterię, stroje, broń, instrumenty muzyczne, czy też monety.
Meczet Księgarzy (Koutoubia)
Największym i najbardziej znanym meczetem w Marrakeszu jest Meczet Księgarzy (Koutoubia). Nazwa ta wzięła się od księgarzy i bibliotekarzy, którzy dawno temu sprzedawali w pobliżu świątyni rękopisy i książki. Monumentalny, 70-metrowy minaret majestatycznie wznosi się nad miastem.
Meczet nie jest dostępny dla niemuzułmanów, dlatego pozostaje podziwianie budowli z zewnątrz.
Meczet Alego ibn Jusufa
Kolejnym meczetem w granicach medyny jest Meczet Alego ibn Jusufa. Podobnie jak do innych świątyni niewierni nie mają wstępu. Obok meczetu mieści się słynna medresa Alego ibn Jusufa, czyli koraniczna szkoła, największa w regionie Maghrebu.
Naprzeciwko meczetu znajduje się cenny marokański zabytek, mianowicie Kubba Ba’Adyin, pozostałość po Almorawidach. Niewielka kwadratowa bryła zakończona kopułą, gdzie dokonywano ablucji, czyli rytualnego oczyszczenia.
Pałac El-Bahia
Chyba najciekawszym i najlepiej zachowanym zabytkiem Marrakeszu jest Pałac El-Bahia. Przepiękny i imponujący zarówno jeśli chodzi o rozmiar jak i detale jest miejscem tłumnie odwiedzanym przez turystów.
Pałac podzielony jest na kilka części, z których każda wprowadza w inny świat i wzbudza coraz to większy zachwyt. Najpierw Mały Riad, następnie pełen zieleni Mały Dziedziniec z drewnianymi ornamentami, aż wreszcie bardziej surowy, marmurowy Wielki Dziedziniec, pozbawiony roślinności, z arkadami i intensywnymi żółtymi i niebieskimi mozaikowymi zdobieniami.
Nekropolia Sadytów
Kolejnym ważnym zabytkiem jest Nekropolia Sadytów. Znajdują się tutaj bogato zdobione grobowce, w których spoczywają najważniejsi członkowie dynastii Sadytów. W skład starego cmentarzyska wchodzą mauzolea oraz ogród, w którym chowano pozostałych członków rodziny królewskiej.
Kwartał żydowski
Przykładem różnorodności Marrakeszu jest Kwartał żydowski (melach). Został on zbudowany w połowie XVI wieku w celu ochrony żydowskiej społeczności. Jest tu spokojnie i cicho, gdyż większość żydowskich rodzin wyprowadziła się stąd w latach 60-tych ubiegłego stulecia.
Obecnie żyje tu kilkuset Żydów, ale można podziwiać zachowane do dziś obiekty żydowskie. W tej części Marrakeszu znajduje się też żydowski cmentarz, duży, surowy obszar pełen małych, jasnych nagrobków podzielony na sektory.
Warto też zajrzeć do synagogi Lazama. Można tu zapoznać się z historią Żydów, zobaczyć różne zabytkowe i historyczne przedmioty związane z judaizmem. Klimat miejsca jest specyficzny. Jest tu cicho, a dominujący kolor biały i niebieski napawa spokojem.
Jardin Majorelle
Ukojenia od miejskiego gwaru i zgiełku warto poszukać w posiadłości Jardin Majorelle. Tutejsze dobra i ogrody należały do projektanta Yves Saint Laurenta, tu też zostały rozsypane jego prochy.
Miejsce przyjemnie ciche i spokojne, gdzie można odpocząć w otoczeniu zieleni. Zgromadzono tu ciekawe okazy roślin z pięciu kontynentów, a ich unikalny urok i piękno zachęca do powolnego spaceru i delektowania się naturą.
Noclegi w Marrakeszu
Podane powyżej ceny mają charakter orientacyjny i mogą się różnić w zależności od terminu oraz ilości gości.