Warzazat jest uważane za jedno z najciekawszych miejsc turystycznych w Maroku. Miasto wzniesione na rozległym pustynnym płaskowyżu, czarującym mieszanką zielonych oaz, ochrowych kazb, kwitnących dolin, górskich i pustynnych pejzaży.
Jego otoczenie rozległe i surowe, wyznacza granicę pustyni Sahara. Urzekające krajobrazy, okazy natury i wszechogarniające piękno regionu od lat przyciągają nie tylko turystów, ale przede wszystkim największych producentów i filmowców z Hollywood i innych krajów.
Filmowe plenery w Warzazat
Gwarantowana pogoda, niezwykłe krajobrazy i wspaniałe światło to warunki idealne na filmowy plan. Warzazat to stolica marokańskiego filmu. Jego kariera rozpoczęła się w latach 60 XX wieku, kiedy nakręcono tu pierwszy obraz „Lawrence z Arabii”. Od tego czasu stworzono tu niezliczoną ilość filmów z pustynnym tłem. Do najbardziej znanych tytułów należą ”Ostatnie kuszenie Chrystusa”, „Klejnot Nilu”, „Królestwo Niebieskie”, „Alexander”, „Gladiator” czy „Asterix i Kleopatra”.
W wyniku rozwoju kina, w regionie Warzazat powstały trzy studia filmowe: studio CLA, studio Atlas i najnowsze studio filmowe Oasis.
Studio filmowe Atlas
Studio filmowe Atlas, położone 5 kilometrów na zachód od miasta to najważniejsze i najlepiej wyposażone ze wszystkich trzech obiektów.
Zajmuje blisko 30 tysięcy m² pustyni i jest największym studiem filmowym na świecie. Zostało założone w 1983 roku przez przedsiębiorcę Mohameda Belghmi, który wykorzystał piękno i różnorodność krajobrazów Warzazat. To dzięki temu studiu Ouarzazate jest dziś nazywane afrykańskim Hollywood, czyli „Ouarzawood”.
Plac Al-Mouahidine
Warzazat to także atrakcyjne miasto pod względem turystycznym, z licznymi zabytkami i innymi ciekawymi obiektami. Jednym z głównych placów w mieście jest Plac Al-Mouahidine.
Znajduje się w dzielnicy turystycznej niedaleko hoteli. Jest to towarzyskie serce miasta, które budzi się do życia po zmroku. Idealne miejsce do obserwowania lokalnej tradycji i zwyczajów. W okolicach placu znajduje się wiele małych i tanich restauracji, które są tłumnie oblegane przez turystów.
Kazba Taurit
Najcenniejszą budowlą w Warzazat jest Kazba Taurit. To piękny, XVIII-wieczny gliniany zamek, oficjalna rezydencja i świadectwo wielkiej potęgi rodu Glawich. W latach 30 XX stulecia rodzina ta wiodła srogie rządy w regionie, kontrolując dostęp do południowych szlaków handlowych.
Sama kazba liczy 300 pokoi, w tym kuchnię, harem i salę bankietową wykończoną francuskimi kafelkami. Znajduje się tu sieć labiryntów, przejść i schodów. W królewskich apartamentach uwagę przykuwają oszałamiające sufity z cedru oraz rzeźbiony i malowany tynk. Całość dopełniają bogato rzeźbione i malowane na styl mauretański drzwi.
Po odzyskaniu przez Maroko niepodległości potęga rodu została załamana, a zamek zaczął popadać w ruinę, częściowo rozmyty przez deszcze. Mimo wszystko nadal wygląda dość interesująco. Jego wschodnia część jest nadal zamieszkana przez biedotę, nie ma tu bieżącej wody i kanalizacji. W Kazbie Taurit kręcono wiele filmów: „Książę Persji: Piaski czasu”, „Star Wars” czy „Klejnot Nilu”.
Kazba Tiffoultoute
Na obrzeżach miasta znajduje się jeszcze jedna warownia, Kazba Tiffoultoute, doskonały przykład tradycyjnej architektury regionu.
To kolejny zamek rodu Glawich zajmujący szczyt wzgórza, wznoszący się majestatycznie ponad palmami i poletkami położonymi w dolinie. W latach 60 XX wieku został on przekształcony w hotel dla ekipy kręcącej film „Lawrence z Arabii”. We wnętrzach budowli kręcono też niektóre sceny „Jezusa z Nazaretu”. Dziś można ją zwiedzać, napić się herbaty i podziwiać z tarasu piękne widoki na rzekę i miasto.
Muzeum Kina
Naprzeciwko głównego wejścia do kasby znajduje się Muzeum Kina. Dokumentuje ono pracę studiów filmowych znajdujących się w okolicy, a odwiedzający mają możliwość obejrzenia wspaniałych filmów o międzynarodowej sławie wykonanych w sercu miasta. Muzeum imponuje wielkimi posągami i dekoracjami. Uwagę zwracają na siebie zwłaszcza wykonane z gipsu i drewna figury faraonów. W muzeum znajdują się także ogromne sale, część z nich użyto w scenach „Króla Salomona”.
Kultura i tradycja Warzazat
W odniesieniu do kultury i tradycji Warzazat jest miejscem, w którym spotykają się różne kultury, wśród nich Ahwach, tradycyjna, bardzo ceniona muzyka. Ahwach jest ważnym elementem uroczystości ludowych, zwłaszcza ślubów. Obszar Ouarzazate znany jest również z dywanów Ouazguita w geometryczne czerwono-pomarańczowe wzory na czarnym tle.
Coraz więcej turystów wybiera Warzazat na miejsce wypoczynku na podstawie ulubionego filmu lub serialu telewizyjnego. Mamy tu do czynienia z coraz bardziej popularnym kierunkiem w turystyce o nazwie set-jetting, czyli polowanie na plany filmowe. Maroko jest do niego miejscem idealnym.
Noclegi w Warzazat
Podane powyżej ceny mają charakter orientacyjny i mogą się różnić w zależności od terminu oraz ilości gości.