Chefchaouen, miasto pełne wdzięku, uroku i autentyczności. Położenie w górzystym otoczeniu sprawia wrażenie odcięcia od świata zewnętrznego.
Efekt ten wzmacniają dodatkowo pomalowane na jaskrawo błękitny kolor domy w medynie. Widziane z daleka historyczne centrum Chefchaouen niemal zlewa się z błękitem nieba, dzięki czemu miasto zyskało przydomek „niebieskiej perły”. To pocztówkowa wizytówka Maroka. Mimo dużego ruchu turystycznego ta artystyczna górska wioska zachowuje równowagę pomiędzy swoją autentycznością i byciem atrakcją turystyczną.
Turystyka w Chefchaouen
Malowanie budynków na niebiesko wywodzi się z XV-wiecznej tradycji przywiezionej przez mieszkających tu niegdyś Żydów sefardyjskich, dla których kolor ten symbolizuje niebo i raj. To swoisty znak przypominający o potrzebie prowadzenia duchowego życia.
Niektórzy mieszkańcy nie zgadzają się z takim wytłumaczeniem, uważając, że niebieski kolor miasta ma zwyczajnie praktyczne zastosowanie: odstrasza komary, ochładza domy w upalne letnie miesiące. Jeszcze inni uważają go za symbol wody lub też wyraz wdzięczności dla pobliskiego wodospadu Ras el-Maa skąd czerpią wodę pitną.
Warto dodać, że Marokańczycy to mądrzy ludzie i doskonale wiedzą, że ich miasto stało się sławne właśnie dzięki niebieskiej medynie, a turystyka przynosi spore dochody lokalnej gospodarce. Gdyby nawet brakowało powodów, malowaliby miasto na niebiesko dla turystów.
Dzięki swojemu oryginalnemu czarowi, Chefchaouen jest popularnym ośrodkiem turystycznym. Znajduje się tu prawie 200 hoteli, a w powietrzu czuć atmosferę relaksu, komfortu i spokoju. Nie wolno zapominać o tutejszej kulturze i zabytkach.
Medyna w Chefchaouen
Zwiedzających do miasta przyciąga niewątpliwie Medyna Chefchaouena, stara część miasta, zachwycająca zderzeniem wpływów marokańskich i andaluzyjskich.
Wąskie, wijące się alejki, pokrzywione schody wznoszące w górę i dół, niebieskie domy z czerwoną dachówką i tętniący życiem plac Plaza Uta el-Hammam najlepiej oddają atmosferę tego miejsca, w którym z pewnością można się zakochać.
Bab-el-Ain to jedno z głównych wejść do medyny Chefchaouen, znajdujące się w południowej części miasta, blisko rozległego cmentarza. To imponujący obiekt z małym łukiem zbudowany z kamienia w kolorze terakoty.
Kazba Chefchaouen
W centrum medyny znajduje się Kazba Chefchaouen, stara fortyfikacja, wewnątrz której znajduje się Muzeum Etnograficzne i galeria sztuki. Wokół kazby jest urządzony przepiękny andaluzyjski ogród, który stanowi spokojną, zieloną oazę, silnie kontrastującą z powodzią błękitu. Ze szczytu roztaczają się najpiękniejsze widoki na miasto i medinę.
Wielki Meczet Yamma el Kebir
Na szczycie wzgórza, blisko kazby znajduje się Wielki Meczet (Yamma el Kebir). Jego powstanie datowane jest na XV wiek. Słynie z wyjątkowego, jedynego na świecie ośmiobocznego minaretu.
To jeden najważniejszych budynków w mieście, a echo wezwania do modlitwy nadaje miejscu niezwykle egzotyczną atmosferę. Niemuzułmanie mogą podziwiać meczet wyłącznie z zewnątrz.
Plac Uta el-Hammam
Sercem medyny jest Plac Uta el-Hammam, który przyciąga swoim szczególnym pięknem oraz architekturą łączącą stare arabskie wpływy z późniejszymi hiszpańskimi. Budynki wznoszące się przy placu mają tarasy z restauracjami i kawiarniami. Można stąd obserwować codzienne życie mieszkańców miasta pijąc marokańską herbatę, albo jedząc pyszny posiłek.
Tu również znajdują się dwa hammamy, lokalne łaźnie, w których można zaznać autentycznego marokańskiego doświadczenia. Należy pamiętać, że czas wizyty w hammam dla mężczyzn i kobiet różni się co do dni i godzin.
Suk w Chefchaouen
Niezwykłym miejscem jest Suk w Szewszawan, który różni się innych marokańskich suków. Mieszkańcy gór Rif schodzą z gór do miasta, aby sprzedawać swoje produkty: tradycyjne kolorowe stroje i kapelusze. Nadaje to bazarowi różnorodności kolorystycznej.
Oprócz tych tradycyjnych wyrobów można tu kupić inne ciekawe rzeczy, od tradycyjnych pamiątek po świeży ser, od ręcznie malowanej ceramiki po tradycyjne mydła wytwarzane w mieście.
Wodospad Ras El-Ma
Wodospad Ras El-Ma, szczególnie piękne i zaskakująco chłodne w gorące, letnie dni miejsce. Tu świeża, górska woda spływa z wysokości, aby następnie popłynąć do miasta. Miejsce jest bardzo popularne wśród mieszkańców, którzy przyjeżdżają tu aby odpocząć i spotkać się z przyjaciółmi. Stąd też czerpie się wodę do picia i celów gospodarczych.
Noclegi w Chefchaouen
Podane powyżej ceny mają charakter orientacyjny i mogą się różnić w zależności od terminu oraz ilości gości.