Kraków, miasto nad Wisłą, dawna stolica Polski. Centrum Małopolski, skupisko wielu dużych, lokalnych i światowych przedsiębiorstw, cieszące się ogromną renomą miasto nauki i kultury.
Niepowtarzalna atmosfera Krakowa przyciąga jak magnes, szczególnie wyczuwa się to na kosmopolitycznym, krakowskim rynku, ale i zaułki choć znacznie rzadziej odwiedzane, decydują o niepowtarzalności tego miejsca.
Zamek Królewski
Jedną z głównych atrakcji turystycznych Krakowa jest wznoszący się dumnie na szczycie wawelskiego wzgórza Zamek Królewski. Ta spektakularna renesansowa rezydencja pałacowa powstała w wyniku przebudowy gotyckiego zamku królewskiego na życzenie Zygmunta I Starego.
Mieszkali tu polscy królowie z najbliższą rodziną, a w reprezentacyjnych komnatach toczyło się życie dworskie i polityczne. Miejsce to jest symbolem polskiej kultury i tradycji wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zamek imponuje otwartą przestrzenią dziedzińca arkadowego, z którego prowadzą drogi na poszczególne wystawy: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie ze słynnymi arrasami Zygmunta Augusta, Prywatne Apartamenty Królewskie, Skarbiec i Zbrojownia, Sztuka Wschodu. Zainteresowanych historią zamku i wzgórza w okresie wczesnego średniowiecza zaprasza ekspozycja Wawel Zaginiony.
Katedra Wawelska
Punktem obowiązkowym jest zwiedzenie Katedry Wawelskiej. Jej historia sięga zamierzchłych czasów, kiedy to dopiero rodziła się Polska państwowość.
Pierwsza budowla powstała w tym miejscu już około 1000 roku, po ustaleniach Zjazdu Gnieźnieńskiego. Dzisiaj niej ma już po niej śladu.
To, co możemy zwiedzać dzisiaj, to wynik kolejnych prac budowlanych za panowania następnych władców, z których każdy dokładał swoją cząstkę do katedry. Pod posadzką kościoła znajdują się krypty, w których pochowano królów, wieszczy narodowych i biskupów.
Dzwon Zygmunta
Z katedrą związany jest najsłynniejszy polski dzwon Zygmunt. Powstał w 1520 roku na zlecenie Zygmunta I Starego, który w ten sposób chciał podziękować Bogu za szczęśliwe narodziny potomka. Od tego czasu dzwon bije tylko w najważniejsze uroczystości i święta oraz w momentach o historycznym znaczeniu dla Krakowa i Polski.
Ogrody Królewskie
Do spacerów i odpoczynku zachęcają Ogrody Królewskie. Dzięki pracy archeologów udało się odtworzyć ich XVI-wieczny zarys. W okresie wiosny i lata cieszą kolorami i zapachem, roznoszą niesamowitą woń, którą można się napawać odpoczywając wśród zamkowych murów.
Smocza Jama
Ciekawym miejscem znajdujących się na wzgórzu wawelskim jest powstała w wyniku procesów krasowych Smocza Jama. Legendarnie jej obecność wiąże się z postacią smoka, który znalazł sobie tu krajówkę. Przed wejściem do jamy umieszczono rzeźbę potwora, który co 10 minut zieje prawdziwym ogniem.
Rynek w Krakowie
Krakowski rynek to jeden z największych i najpiękniejszych rynków w Europie. Wytyczony został w XIII wieku na planie kwadratu o wymiarach 200 x 200 metrów. Tu w dawnych czasach odbywały się najważniejsze zgromadzenia ludu. Rynek w całości jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Sukiennice
Obowiązkowym punktem do zwiedzenia na Rynku są Sukiennice, dawna hala targowiskowa, gdzie handlowano przede wszystkim suknem, a która przez wieki gromadziła tłumy kupców i kupujących.
Murowane Sukiennice powstały w XIV wieku i obecnie wypełniają je kolorowe stoiska z pamiątkami, tradycyjnymi strojami krakowskimi, wyrobami rzemieślniczymi czy przepiękną biżuterią. Miejsce to nieustannie przyciąga tłumy turystów z kraju i zagranicy.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Kolejnym ważnym obiektem na planie rynku jest Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, którego początki sięgają XIV wieku, a integralną jego częścią są dwie wieże. Z ich powstaniem wiąże się ciekawa legenda.
Otóż dwaj bracia podjęli się zadania dobudowania wież do korpusu kościoła. Kiedy młodszy zorientował się, że jego praca postępuje wolniej, pełen zawiści podsycanej szeptem diabła zamordował brata nożem, budowę zaś przerwano. Wyrzuty sumienia nie dały jednak mordercy spokoju i w dzień poświęcenia świątyni rzucił się ze szczytu kościelnej wieży. Narzędzie zbrodni wisi do dziś w Sukiennicach, przypominając tę ponurą historię.
Dziś z wyższej wieży co godzinę wybija hejnał mariacki. Kościół słynie z gabarytowego, zabytkowego ołtarza Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. To jedno z najwybitniejszych dzieł późnogotyckiej sztuki rzeźbiarskiej w Europie autorstwa Wita Stwosza. Jego konstrukcja powstała z twardego dębu, tło wykonano z modrzewia, a figury wyrzeźbiono w miękkim drewnie lipowym. Warto zwrócić też uwagę na polichromię wykonaną przez Jana Matejkę.
Pomnik Adama Mickiewicza
Między sukiennicami a Kościołem Mariackim wznosi się wysoki pomnik Adama Mickiewicza, zwany tu popularnie „Adasiem”. To zwyczajowe miejsce spotkań młodzieży, punkt orientacyjny na Starym Mieście.
Barbakan
Kolejną atrakcją w Krakowie jest gotycka budowla z siedmioma wieżami, czyli Barbakan. W XV i XVIII pełnił funkcję fortecy, bronił wejścia do Bramy Floriańskiej. Obecnie wewnątrz Barbakanu mieści się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Krakowski Kazimierz
Dzielnicą Krakowa o niezwykłym klimacie, zupełnie innym od gwarnej starówki jest Kazimierz, w XIV wieku z polecenia Kazimierza uznany za odrębne miasto królewskie. Osiadali tu liczni kupcy, ponieważ przez wyspę przebiegał szlak łączący Kraków z ważnymi ośrodkami wydobycia i handlu solą: Bochnią i Wieliczką.
Północno-wschodnia jego część należała do żydowskiej społeczności, dlatego też tak powszechnym zjawiskiem było przenikanie się kultury chrześcijańskiej i żydowskiej, która to mieszanka jest obecna na Kazimierzu do dziś. Niezwykła atmosfera tego miejsca daje się odczuć w każdym zakątku. Małe restauracyjki i kawiarenki, galerie, sklepiki z rękodziełem. To także dzielnica pełna barów i jeden z ośrodków krakowskiego nocnego życia.
Synagogi w Krakowie
Najładniejszym miejscem Kazimierza jest Ulica Szeroka, dawniej centrum osady żydowskiej na terenie wsi Bawół. Osada żydowska była otoczona murem, którego resztki zachowały się tuż przy Synagodze Starej. Synagoga Stara należy do najstarszych zachowanych synagog w Polsce i w Europie, obecnie mieści się w niej oddział Muzeum Historii Miasta Krakowa. W środku można obejrzeć wystawę Dzieje i kultura Żydów Krakowskich.
Drugą synagogą przy tej ulicy jest Świątynia Remuh, która jako jedyna organizuje msze święte i zrzesza duże grono wierzących. Synagoga sąsiaduje z cmentarzem żydowskim, o takiej samej nazwie. Oba obiekty są miejscem kultu religijnego, ale również historycznym zabytkiem na planie Krakowa.
Najokazalszą z zewnątrz wydaje się XIX-wieczna Synagoga Tempel. W synagodze często odbywają się uroczystości związane z obchodami świąt żydowskich, jak również Dni Judaizmu.
Bazylika Bożego Ciała
Przy Placu Wolnica wznosi się Bazylika Bożego Ciała, majstersztyk polskiego snycerstwa i bezcenna perełka architektoniczna. Ufundowana przez Kazimierza Wielkiego murowana, monumentalna, gotycka bazylika ze strzelistą wieżą. Gotyckie wyposażenie kościoła w większości zastąpiono barokowym.
Wewnątrz podziwiać można ogromny, drewniany, bogato złocony ołtarz główny, XVIII-wieczną ambonę w kształcie łodzi oraz największe krakowskie organy z 1957 roku, składające się z organów głównych na chórze i organów bocznych w prezbiterium.
Noclegi w Krakowie
Podane powyżej ceny mają charakter orientacyjny i mogą się różnić w zależności od terminu oraz ilości gości.