Czerwone kratery o postrzępionych krawędziach, gorące źródła, słupy wystrzeliwujących gejzerów… To dopiero początek atrakcji na Interiorze w Islandii.
Teren, który większość turystów omija podczas wyprawy do krainy lodu i ognia, zaskakuje na każdym kroku. Z pewnością nie jest on najłatwiejszy do zwiedzania, ale zdecydować warto choć raz się na to zdecydować. Dlaczego? Ponieważ tak niezwykłych widoków nie zobaczysz nigdzie!
Czym jest Interior w Islandii?
Interior to centralna część Islandii, wyżynny obszar położony na wysokości 400-500 m n.p.m. Cieszy się on coraz większym zainteresowaniem ze strony turystów z całego świata. Wciąż jest on jednak mniej popularny od samych obrzeży tego kraju, które zwiedzane są zdecydowanie częściej. Dlaczego warto go odwiedzić? Ponieważ tu także czekają na nas liczne atrakcje, np. w formie gór, wulkanów, źródeł geotermalnych, wodospadów oraz ogromnych lodowców. Urzekają też same wyżyny, które kreują tu niesamowitą scenerię. Same wielobarwne szczyty górskie robią wrażenie, a rioliczne stoki, przypominające kamienną pustynię lub pokryte gęstą zielenią, wydają się być naprawdę inspirujące.
Paradoksalnie środkowa część wyspy jest najbardziej dzika i odosobniona. Piękna, a zarazem tajemnicza. Można na jej obszarze znaleźć sporo rzek i niewiele roślinności. Trudno natknąć się na jakichkolwiek mieszkańców terenu, za wyjątkiem lisów polarnych, które pośród tego wyjątkowego pejzażu można niekiedy „przyłapać” na gorącym uczynku. Cały teren przecina kilka szlaków turystycznych, którymi dawniej mieszkańcy Islandii przemieszczali się na obrady parlamentu do Thingvellir.
Jakie miejsca na obszarze Interioru są najbardziej godne uwagi? Oto one.
- Thorsmork („Dolina Thora”) – to dolina, która swoją nazwę zawdzięcza bogowi piorunów – Thorowi. Wypełniona jest czarnymi formacjami skalnymi i drzewami brzozowymi, dojście do niej jest jednak sporym wyzwaniem.
- Kerlingarfjöll– wulkaniczne góry, które uformowane zostały z rozlanej magmy. Ich bogate w minerały skały pokryte są ziemią mieniącą się kolorami: czerwienią, żółcią, zielenią.
- Hnausapollur – to jedno z tutejszych wulkanicznych jezior, zachwycające turkusowym kolorem wody.
- Lakagigar („Kratery Laki”) – to sławna szczelina wulkaniczna, otoczona czarnymi i zielonymi równinami.
- Kanion Eldgja – największy wulkaniczny kanion na całym świecie, fantastycznie nadaje się do pieszych wycieczek
Kiedy wybrać się na Interior w Islandii?
Do środka islandzkiej wyspy warto wybrać się jedynie latem. Wynika to z tego, że większość dróg prowadzących przez ten obszar otwierana jest dopiero w czerwcu, a czasem i na początku lipca. Dlaczego jest on niedostępny o innych porach roku? Ponieważ stanowi nawet zagrożenie dla życia, a warunki są tutaj surowe i często ulegają zmianom.
Na południu tego obszaru niekiedy występują burze piaskowe, przed którymi ostrzegają tutejsze znaki drogowe. Bardzo istotne jest, aby – będąc tu – na bieżąco monitorować pogodę. ponieważ wiatr bywa na tyle silny, że przewraca duże samochody. Trudności w przemieszczaniu się mogą powodować również obfite opady śniegu oraz odbijające się od niego światło. W razie zagrożenia najlepiej jest się schować w jednym z tutejszych domków i wezwać pomoc.
O czym jeszcze pamiętać, wybierając się na Interior?
Latem na terenie Interioru działa kilka schronisk. Ze względu na niewielką ich liczbę, należy dokonywać rezerwacji z dużym wyprzedzeniem. Jeśli zależy Ci na maksymalnym ograniczeniu kosztów, możesz zdecydować się również na noclegi w aucie. Samochody wypożycza na Islandii mnóstwo osób – najlepiej, jeśli będzie to porządne auto z napędem na cztery koła oraz materacem wewnątrz. Kolejna opcja to noclegi w namiocie. Spać możesz na jednym z pól namiotowych lub na dziko. Jeszcze innym rozwiązaniem jest wycieczka z biurami podróży.
Można zobaczyć Interior, wybierając jedną z kilku tras samochodowych:
- Kjölur (droga nr F35),
- Kaldidalur (droga nr F550),
- Öskjuleið (droga nr F88),
- Sprengisandur (droga nr F26).
Byłeś już na Interiorze? W takim razie podziel się z nami swoimi wrażeniami! 🙂