Na terenie Islandii znajduje się mnóstwo gejzerów, czyli niezwykłych, wybuchających, gorących źródeł.
Dziś chcielibyśmy opowiedzieć o dwóch z nich. Geysir i Strokkur, bo o nich mowa, to symbole Islandii, których nie powinno się pominąć podczas wyprawy do krainy lodu i ognia. Co warto o nich wiedzieć? I czym się one wyróżniają na tle innych, podobnych zjawisk? Odpowiadamy.
Czym są gejzery?
Gejzery to gorące, wybuchające źródła, zlokalizowane na obszarach aktywnych wulkanicznie. Obecnie eksploduje w Islandii co jakiś czas aż 30 z nich, a ich średnia temperatura wynosi ok. 75 °C. Geysir i Strokkur to dwa najpopularniejsze tego typu zjawiska, położone Obszarze Geotermalnym Geysir. Pod ziemią zlokalizowane są ich komory, w których gromadzi się woda, przede wszystkim z powierzchni ziemi. Pod komorami płynie z kolei magma, która odpowiedzialna jest za podgrzewanie tej wody. Ta, która jest najbardziej gorąca i znajduje się pod największym ciśnieniem, zlokalizowana jest najniżej. I mimo że osiąga temperaturę wrzenia, nie paruje. Kiedy jednak woda na powierzchni ziemi staje się równie gorąca, to ta zlokalizowana głęboko w mgnieniu oka zmienia się w parę i wypycha tą zlokalizowaną wyżej do góry. W taki sposób, w dużym skrócie, działają gejzery. Czym charakteryzuje się jednak Geysir i Strokkur?
Geysir – ojciec chrzestny gejzerów
Mówi się, że Geysir to ojciec chrzestny wszystkich gejzerów. Pewne jest to, że to właśnie od niego wzięła się ich nazwa. Niestety, dziś jest on znacznie spokojniejszy niż kiedyś i rzadko roztacza przed turystami swój wyjątkowy spektakl. Jest on nieaktywny od połowy XX w. – stało się tak w wyniku ruchów sejsmicznych oraz trzęsień ziemi. Kiedyś również nie był on wyjątkowo silnym gejzerem, jednak to właśnie on, jako jeden z wystrzeliwujących, gorących źródeł, został jako pierwszy opisany w fachowej literaturze. W czasach swojej świetności wybuchał on na wysokość 170 m. Co więcej, działał on przez około 10 tys. lat! Dziś, niestety, wybucha on co najwyżej na 10 m i to, co najwyżej, tylko kilka razy w roku. Czasem od jednej eksplozji do drugiej mijają lata. Nad powierzchnią Geysir nadal jednak unosi się gorąca pora, która przypomina nam o tym, że wewnątrz źródła nadal wszystko paruje.
Strokkur – najatrakcyjniejszy islandzki gejzer
Strokkur to gejzer, który jest cały czas czynny – strzela gorącym strumieniem w górę praktycznie co kilka, maksymalnie co 10 minut. Zdarza się jednak, że robi to jeszcze szybciej i zabawia widzów swoimi erupcjami np. co 2 minuty. To z kolei sprawia, że tylko w ramach jednej wizyty można obserwować kilka lub kilkanaście jego wybuchów. Dlatego też, mimo że w tym przypadku erupcje są mniejsze niż w przypadku Geysira, kradnie on obecnie całą uwagę i w godny, a zarazem widowiskowy sposób zastępuje chrzestnego ojca gejzerów. Wybuchająca fontanna gorącej wody sięga tu od 20 do 40 m, a wybuchy trwają stosunkowo krótko. Temperatura wody wynosi w tym przypadku 90 °C. Mówi się, że Stokkur powstał najprawdopodobniej w XVIII w., podczas trzęsienia ziemi – wówczas, podobnie jak Geysir, wybuchał na wysokość 60 m
Ważne informacje przed wyprawą na Obszar Geotermalny Geysir
Planujesz odwiedzić oba gejzery latem? Jeśli tak, koniecznie zabierz ze sobą czapkę, dzięki której ochronisz swoją głowę przed słońcem. Jest to o tyle istotne, że w okolicy nie ma żadnego cienia. Warto też pamiętać, że przechadzając się po terenach, na których występują gorące źródła, nie należy zbaczać z oznaczonej drogi. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko wdepnięcia w gorącą kałużę, wyglądającą jak małe błoto. Co więcej, nie należy niepotrzebnie wkładać dłoni do niepozornie wyglądających źródeł – może to grozić oparzeniem.
Oba gejzery znajdują się na trasie Złotego Kręgu, blisko północnej części drogi #35. Dostęp do obszarów, na którym się one znajdują, jest darmowy – podobnie jak zresztą parking, przy którym zlokalizowane są: sklep z pamiątkami oraz restauracja. Na samo oglądanie gejzerów warto przeznaczyć sobie przynajmniej godzinę, ponieważ te niewielkie eksplozje naprawdę wciągają.