Pragniesz zobaczyć Islandię w pełnej krasie? Planujesz nieco zboczyć z drogi i przejść się po tutejszych górach? Świetnie! Najlepiej zdecydować się na to na obszarze Landmannalaugar – jest to idealne miejsce do eksplorowania wyspy i odkrywania pełniejszego jej obrazu.
A przede wszystkim miejsc, w które samochody nie są w stanie dotrzeć. Jakie atrakcje czekają tu na turystów? I jak się przygotować do trekkingu po tym terenie? Odpowiadamy.
Najważniejsze informacje o Landmannalaugar
Landmannalaugar to obszar wyróżniający się pięknymi górami, tworzącymi prawdziwy kalejdoskop kolorów. Tutejszy krajobraz nabiera magii również dzięki wyziewom gazów wulkanicznych i siarki, które wywołują niesamowity efekt dymienia. To wszystko sprawia, że zdecydowanie warto tu przejechać i napawać się pięknem tutejszego krajobrazu.
Można potraktować to miejsce zarówno jako bazę wypadową do krótkich, kilkugodzinnych wędrówek po tęczowych górach, jak i jako początek dłuższej trasy trekkingowej. Samych tras jest kilka i mimo że nie są one szczególnie trudne do przejścia, wymagają dość dobrej kondycji – tym bardziej, że cały dobytek trzeba ze sobą przenosić na plecach, a wysokość najwyższych wzniesień sięga tu 1200 m n.p.m. Na jakie atrakcje zwrócić uwagę na obszarze Landmannalaugar?
Wulkan Brennisteinsalda
Na terenie Landmannalauga możemy podziwiać zjawiskowy wulkan Brennisteinsalda, którego wysokość sięga 855 m n.p.m. i który jest równie kolorowy, co całe góry. Skąpana w czerni lawa idąca pod rękę z niebieskimi popiołami, zielonym mchami oraz czerwonymi wysepkami tworzy niesamowity cud natury. Widoczne na tym obszarze, kolorowe pasy powstały na skutek zabarwienia przez różne minerały, a przede wszystkim wykształciły się pod wpływem żelaza i siarki. Niekiedy całość zostaje urozmaicona przez śnieżną biel, która pojawia się tu zimą. W promieniach słońca całość prezentuje się jeszcze piękniej. Co więcej, ze szczytu wulkanu roztacza się fantastyczny widok, którego zdecydowanie nie można przegapić!
Gorące źródło w Landmannalaugar
Wulkan Brennisteinsalda to tylko jeden z cudów natury na obszarze Landmannalaugar. W niewielkim promieniu od niego zlokalizowane jest również urokliwe, gorące źródło. W miejscu tym łączą się zimne oraz gorące wody strumienia i to zaledwie kilkanaście metrów od ściany zastygłej lawy Laugahraun. Jest to miejsce niezwykle fotogeniczne, a dodatkowo – aby zwiększyć komfort turystów – stworzono tutaj drewniany podest z ławeczkami. Nic, tylko patrzeć i odpoczywać!
Wyprawa po Landmannalaugar – co warto wiedzieć?
Jeśli planujesz trekking po tęczowych górach, zwróć uwagę przede wszystkim na czerwony szlak Laugavegur – jest on zdecydowanie najbardziej popularny. Wyprawę możesz rozpocząć z dowolnego jego krańca, my polecamy zrobić to właśnie z Landmannalaugar.
Cała trasa wynosi 55 km, a przejście nią zajmuje od 3 do 4 dni. Co więcej, do obu tych miejsc można dotrzeć albo samochodem, albo autobusem. Jeżeli zdecydujesz się na auto, pamiętaj, że musi mieć ono napęd na cztery koła oraz wysokie zawieszenie. Ponadto powinno być ono dostosowane do tutejszych dróg. Interesuje Cię podróż autobusem? To również dobra opcja, koszty podróży będą jednak – mniej więcej – równie wysokie. Podróż tym środkiem transportu wynosi zwykle około 4 godzin i rozpoczyna się w stolicy Islandii.
Szlaki są podzielona na krótkie etapy. Co kilkanaście kilometrów na trasie można spotkać chatki, czyli schroniska. Z reguły oferują one kilka miejsc noclegowych oraz dostęp do pitnej wody. Na ich terenie można jednak rozbić namiot, co jest zakazane z kolei na całej drodze. Dodajmy, że wspomnianą trasę trekkingową można dodatkowo wydłużyć o 25-30 km, a więc o odcinek z Thorsmork do Skogar.
Co zabrać ze sobą na wędrówkę po Landmannalaugar?
Zanim wybierzesz się na trekking po Landmannalaugar, pamiętaj o tym, aby wziąć ze sobą odpowiednie ubrania. Przede wszystkim warto ze sobą zabrać wodoodporne buty trekkingowe o wysokim stopniu oddychalności, a więc te z membraną (np. Gore-Tex). Przydadzą Ci się również inne, wodoodporne i przeciwwiatrowe elementy garderoby, jak np. kurtka przeciwdeszczowa czy spodnie trekkingowe.