Przynajmniej raz w życiu trzeba zobaczyć jej wyjątkowe oblicze i dać się uwieść magii wypełniającej każdy zakątek. Bez wątpienia Wenecja to prawdziwa perła na włoskiej mapie najbardziej czarujących miejsc.
Miasto jedyne w swoim rodzaju. Posiada niesamowity urok bez względu na porę roku i pogodę. Czy pokryta srebrzystą mgłą, czy też skąpana w słońcu zawsze zachwyca tak bardzo, że chce się jej więcej i więcej. Woda jest komplementarną częścią Wenecji i nikogo nie dziwią jej kaprysy. Za dnia oblegana przez tłumy turystów, wieczorami prawie wymiera. Jedno z najbardziej fascynujących miast na świecie, unikatowe miejsce, z którego każdy wyjedzie oczarowany.
Plac św. Marka
Zwiedzanie Wenecji najlepiej rozpocząć od Piazza San Marco. To największy plac Wenecji uznany niegdyś przez Napoleona Bonaparte za najpiękniejszy salon Europy. Zewsząd otaczają go cenne zabytki. Można tu napić się wyśmienitej kawy w najstarszej kawiarni w Wenecji – Caffè Florian.
Prostokątny plac od wieków był społecznym, religijnym i politycznym centrum miasta. Właśnie tutaj odbywały się ważne uroczystości państwowe i religijne święta. Kupcy z całego świata wymieniali na Piazza San Marco towary, prowadzili rozmowy handlowe i nawiązywali kontakty.
Bazylika św. Marka
Największą atrakcją na weneckim placu jest Bazylika św. Marka z charakterystyczną, wysoką na 99 metrów dzwonnicą. Wizytówka i największy zabytek miasta, symbol potęgi i bogactwa Republiki Weneckiej.
Niesamowita bryła budynku z zewnątrz zachwyca wielokolorowymi marmurami oraz licznymi zdobieniami. Pięć kopuł wyłożonych złotymi mozaikami to majstersztyk sztuki bizantyjskiej, dopiero jednak wnętrze ukazuje ogrom przepychu. Ściany zdobione złotymi mozaikami, wszędzie mnóstwo skarbów i wspaniałych dzieł sztuki, a wśród nich Złoty Ołtarz (Pala d’Oro) ozdobiony 1300 perłami, 300 szafirami, 300 szmaragdami i 400 granatami.
Pałac Dożów w Wenecji
Dawne centrum administracyjne Republiki Weneckiej z apartamentami doży, czyli najwyższego urzędnika. To największy miejski pałac i prawdziwa perła średniowiecza, skarbnica malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego. Oprócz pomieszczeń reprezentacyjnych mieści się tu również więzienie oraz sale administracyjne. Pałac Dożów słynie z gotyckiej fasady oraz wspaniałego dziedzińca ze Schodami Gigantów (Scala dei Giganti). Brama do pałacu (Porta della Carta) należy do najciekawszych przykładów weneckiego gotyku.
Canale Grande
Jak przystało na miasto kanałów, transport zarówno ludzi jak i towarów odbywa się drogą wodną. Najdłuższym i najszerszym kanałem w Wenecji jest Wielki Kanał. Stanowi on najbardziej unikatową atrakcję Wenecji. Podczas wspaniałego rejsu podziwiać można niezwykłe fasady bogatych pałaców miejskich, które w przeszłości należały do bogatych kupców. To właśnie za pomocą kanałów trafiały do nich towary z dalekich krain. Warto wybrać się na wycieczkę nocą i zaobserwować życie Wenecjan po zmierzchu.
Most Westchnień
Słynna, kryta przeprawa łącząca Pałac Dożów z nowym skrzydłem więziennym. Swoją nazwę most zawdzięcza wędrowcom, którzy w epoce romantyzmu idealizowali podróż skazańców do celi śmierci. Przechodząc przez most wzdychali oni z tęsknotą ostatni raz patrząc na wenecką, błękitną lagunę. Inna tradycja głosi, że pocałunek pod mostem podczas rejsu gondolą w blasku zachodzącego słońca zapewni zakochanym wieczną miłość.
Riva degli Schiavoni
Od Pałacu Dożów do Kanału Arsenału ciągnie się promenada, z której podziwiać można wspaniałe widoki na lagunę oraz sąsiednie wyspy. Spacer weneckim nabrzeżem to ciekawa alternatywa na odpoczynek po intensywnym zwiedzaniu miasta. Na trasie znajduje się Giardini della Biennale, ogród stworzony z inicjatywy Napoleona Bonapartego.
Teatro La Fenice
Warto wiedzieć, że Wenecja należała do prekursorów światowej opery i może się poszczycić jednym z najważniejszych teatrów operowych na świecie. Jego nazwa nawiązuje do postaci mitycznego ptaka i miała być upamiętnieniem decyzji o jego powstaniu po pożarze teatru San Benedetto. Los chciał, aby i ten gmach strawił ogień, a następnie został odbudowany podobnie jak feniks odrodził się z popiołów. Wnętrze Teatru Feniksa robi ogromne wrażenie, szczególnie główna sala z okazałymi i bogato zdobionymi lożami. Wystawiane tu wspaniałe sztuki oglądać może 1000 widzów.
Bazylika Santa Maria delle Salute
Przy Canale Grande, na wąskim cyplu znajduje się najbardziej rozpoznawalna atrakcja Wenecji. Jest nią barokowa bazylika Santa Maria della Salute, wzniesiona jako wotum dziękczynne dla Matki Boskiej za ustąpienie epidemii dżumy. Ciekawy jest projekt kościoła, który zakłada, aby korpus wyglądał inaczej z każdego miejsca, z którego się patrzy. Wnętrze również skrywa skarby, można podziwiać tu obrazy Tycjana czy Tintoretta.
Burano
Wenecja jest otoczona kilkoma wyspami, wśród których wyróżnia się słynąca z kolorowych domów Burano. Ta wyjątkowa wyspa zachwyca intensywnymi kolorami oraz specyficznym klimatem, innym od tego wielkomiejskiego. Wenecką lagunę bardzo często spowijają gęste mgły, stąd właśnie wywodzi się tradycja malowania domów na intensywne kolory przez kobiety, które chciały ułatwić swym mężom powrót do domu. Dziś sąsiedzi nie mogą mieć domów w takim samym kolorze, co jest potwierdzone prawem. Każda zmiana musi być zatwierdzona przez władze miejskie. Na Burano podobnie jak na pozostałe wyspy łatwo dotrzeć za pomocą tramwajów wodnych.