Malownicze wzniesienia, a na nich cytrusowe ogrody i wspaniałe winnice, wdrapujące się pod górę miasteczka, niezwykła tradycyjna kuchnia i bogata historia oraz przepiękne plaże. Tu spełnia się marzenie o idealnych wakacjach.
Wybrzeże Amalfitańskie (Costiera Amalfitana) uznawane jest za najpiękniejsze wybrzeże w całej Europie. Położone po południowej części półwyspu Sorrento, przyciąga niezwykłością linii brzegowej, majestatycznymi klifami, oraz urzekającymi widokami. Wybrzeże Amalfitańskie tworzy kilkanaście miast i wiosek rozciągających się pomiędzy miejscowością Positano a Vietri sul Mare, które bajkowo wpisują się w nadmorski krajobraz. Te z dostępem do morza przekształciły się w kurorty turystyczne. Wioski położone wyżej są rzadziej odwiedzane dzięki czemu nie zatraciły ducha autentyczności. Bogactwo przyrodnicze i kulturowe sprawiło, że region ten w całości został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
Positano
Wspaniałe i wyjątkowe miasteczko z pocztówkowym widokiem pnących się w górę domów. Zachwyca i czaruje już od pierwszego wejrzenia. Sceneria jak z bajki: strome zbocze porośnięte zieloną roślinnością łagodnie przechodzące w lazur morza. Niewielkie, ale bardzo urokliwe plaże zachęcają do błogiego odpoczynku.
Miasto przywołuje turystów i namawia do spacerów urokliwymi uliczkami. W centrum, na placu Piazzeta dei Mulini znajduje się przepiękny kościół Santa Maria Assunta z bizantyjską ikoną Czarnej Madonny. Nie sposób nie zatrzymać się w tutejszych knajpkach, lodziarniach czy restauracjach serwujących tradycyjne włoskie jedzenie. Specjalnością miasteczka są przepyszne pasty rybne.
Amalfi
Amalfi było niegdyś najważniejszym miastem na całym wybrzeżu. Stanowiło stolicę potężnej republiki morskiej Amalfi, z której do dziś dnia przetrwało jedynie kilka śladów. Jednym z nich jest wznosząca się dumnie nad historycznym starym miastem Katedra św. Andrzeja Apostoła (Duomo di Amalfi). Łączy w sobie stylu romańskiego, barokowego i rokoko i jest znakiem rozpoznawczym miasta.
Życie turystów i mieszkańców skupia się przy Piazza del Duomo. Jest to główny plac miasta z uroczą fontanną na środku, licznymi kawiarniami i restauracjami. Odchodzi od niego jedna główna uliczka – Via Lorenzo d’Amalfi usiana mnóstwem sklepików z lokalnymi produktami, w tym likierem cytrynowym Limoncello i ceramiką. Kuszą ponadto liczne butiki, bary, lodziarnie i restauracje. Ucieczką od gwaru jest skręcenie w boczne alejki pełne stromych schodów, idealne miejsce na romantyczny spacer.
Grotta dello Smeraldo
Z Amalfi warto udać się do Szmaragdowej Groty, zalanej wodą jaskini, do której można wpłynąć podczas krótkiej wycieczki. To co zachwyca w tym miejscu to szmaragdowy kolor wody, od którego zresztą jaskinia wzięła swoją nazwę. To niezwykłe zjawisko jest efektem wpadania do wnętrza światła słonecznego tylko i wyłącznie poprzez podwodną szczelinę.
Ravello
Miasto położone na wzniesieniu, bez dostępu do morza, ale ze względu na swoje bogactwo historyczne bardzo słynne na Wybrzeżu Amalfitańskim. Ravello słynie przede wszystkim z ceramiki. Spacerując wąskimi uliczkami co krok można natrafić na sklepy i stragany z ręcznie wyrabianą i malowaną ceramiką. Centrum miasta stanowi rynek Piazza Centrale z XI-wieczną katedrą, stanowiącą imponujący przykład starodawnej włoskiej architektury.
Ravello słynie ponadto z dwóch przepięknych willi. Jedną z nich jest Villa Rufolo, niezwykłe miejsce z przepięknymi ogrodami, fantastycznymi widokami oraz cudowną atmosferą zwłaszcza podczas odbywającego się tu co rok Festiwalu Ravello, poświęconego niemieckiemu kompozytorowi Richardowi Wagnerowi. Drugą atrakcją jest Villa Cimbrone, kompleks hotelowy z rozległym ogrodem botaniczno – krajobrazowym. Jego ozdobą jest Taras Nieskończoności (Terrazza dell’Infinito), z którego rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na całe wybrzeże.
Vietri sul Mare
Perła Wybrzeża Amalfitańskiego i Miasto Ceramiki. Już w okresie późnego renesansu rozkwitała tu produkcja ceramiki oraz majoliki, czyli ceramiki pokrytej nieprzezroczystą polewą ołowiowo – cynową.
Obecnie każda ulica w centrum miasta wypełniona jest sklepami z wyjątkowymi dziełami, a ceramika widoczna jest w krajobrazie miasta niemal w każdym jego zakątku: na fasadach kamienic, na fontannach, na budynkach kościołów i mniejszych budowlach. Powstało tu nawet muzeum majoliki (Museo della Ceramica Vietrense). Najbardziej znanym z zabytków Vietri sul Mare jest późnorenesansowy kościół św. Jana Chrzciciela (San Giovanni Battista). Jego symbolem jest ozdobiona majoliką kopuła.
Plaże Wybrzeża Amalfitańskiego
Wybrzeże Amalfitańskie choć tak obfite w atrakcje i niezwykłe miejsca może się poszczycić również pięknymi plażami nad spokojnymi i krystalicznie czystymi wodami Morza Tyrreńskiego. Bardzo często znajdują się one w małych zatokach u stóp klifów, a jedynym sposobem na dotarcie do nich jest skorzystanie z wodnej taksówki.
Trzeba pamiętać, że nasłonecznienie jest tam największe w godzinach porannych, a potem słońce chowa się za wysokimi wzniesieniami klifów. W najpopularniejszych miasteczkach dominują plaże kamieniste, natomiast plaże piaszczyste można odnaleźć we wschodniej części wybrzeża