Marzy Ci się weekend w Paryżu? Zastanawiasz się, jakie atrakcje musisz zobaczyć? Cóż, prócz wieży Eiffla miasto to oferuje o wiele więcej skarbów, takich jak np. Luwr czy Centrum Pompidou.
Oczywiście, przez tak krótki czas nie da się zobaczyć wszystkiego, jednak mam nadzieję, że nasze propozycje Ci się spodobają oraz zachęcą do obejrzenia tego wyjątkowego miasta w całej okazałości. Zaczynamy!
Katedra Notre Dame i Kaplica Sainte-Chapelle – symbole Paryża
Monumentalna Katedra Notre Dame została w wyniku pożaru w 2019 r. częściowo zniszczona. Warto jednak ją obejrzeć choćby z zewnątrz i podziwiać jej gotycką architekturę. Kilka minut od niej znajduje się jednak również przepiękna Kaplica Sainte-Chapelle, która wyróżnia się wspaniałymi witrażami.
Całe wnętrze skąpane jest wręcz w feerii barw. Warto wiedzieć, że budynek ten wzniesiono po to, aby przechowywać w nim relikwie chrześcijańskie (a przede wszystkim koronę cierniową Chrystusa) oraz świętych patronów Francji. Pamiętaj, że wstęp do niego jest płatny.
Pola Elizejskie (Les Champs Élysées) – najpopularniejsza ulica w Europie.
Pola Elizejskie to zdecydowanie najpopularniejsza aleja w Paryżu. Luksusowe hotele i sklepy, kawiarnie i restauracje, perfumerie i salony samochodowe – na odcinku o długości 2 km nietrudno jest znaleźć coś dla siebie. W pewnym momencie dojdziesz najpewniej do Parku Champs Élysées, gdzie zlokalizowany jest okrągły budynek teatru Marigny. A jeśli skręcisz na Aleję Winstona Churchilla, Twoim oczom ukażą się dodatkowo dwa zjawiskowe pałace.
Luwr (Musée du Louvre) – muzealna perełka Paryża
Luwr to jedno z najbardziej znanych na całym świecie muzeów. „Mona Lisa”, „Wenus z Milo”, „Wolność wiodąca lud na barykady”, „Koronczarka”, „Nike z Samotraki” – to tylko kilka znajdujących się tu perełek. Aby zobaczyć imponującą kolekcję sztuki, przewija się przez to miejsce każdego dnia około 15 tysięcy turystów! Jest ono na tyle duże, że można byłoby je oglądać nawet przez pełne 100 dni.
Dlatego muzeum to przygotowało dla odwiedzających ulotkę z listą najważniejszych dzieł do obejrzenia – powinno zająć Ci to około 2 godzin. Pamiętaj, że obecnie bilety można kupować jedynie przez internet.
Centrum Pompidou – obiekt o zjawiskowej architekturze
Centrum Pompidou to obecnie muzeum sztuki współczesnej, gdzie można znaleźć m.in. genialne dzieła Pabla Picassa oraz Georges’a Braque. Jednocześnie jest to główna biblioteka publiczna w Paryżu. Uwagę zwraca jednak już sama jej architektura. Dlaczego? Ponieważ zwykle pewne elementy schowane są w kubaturze budynku, tymczasem tutaj nie są one zamaskowane i ukryte przed wzrokiem gości – wręcz przeciwnie, są mocno wyeksponowane. Instalacje, ciągi wentylacyjne, klatki schodowe… To wszystko możemy zobaczyć jeszcze zanim wejdziemy do środka. Wnętrze z kolei posiada ogromny potencjał, ponieważ można ją podzielić na wiele różnych sposobów – dzięki temu stanowi ona idealną przestrzeń wystawienniczą.
Montmartre – artystyczne wzgórze Paryża
Położona na wzgórzu dzielnica Montmartre zasłynęła tym, że swego czasu jak magnes przyciągała do siebie artystyczną bohemę, która prowadziła dość swobodny styl życia. To właśnie tu mieszkali tacy twórcy, jak: Fryderyk Chopin, Pablo Picasso, Edgar Degas, Vincent van Gogh, Auguste Renoir, Henri de Toulouse-Lautrec czy Hector Berlioz.
Będąc w tym miejscu, koniecznie trzeba „zahaczyć” o bazylikę Sacré-Cœur. Stamtąd warto przejść na plac Tertre, gdzie malarze na żywo malują portrety swoich klientów – kredkami, pastelami, ołówkiem, węglem. Innymi słowy: czym tylko chcesz. Polecamy też zajrzeć do restauracji „Le Consulat”, gdzie często bywali m.in. Picasso, Monet czy nawet Van Gogh.
Most Aleksandra III – najbardziej reprezentatywny most stolicy Francji
Most Pont Alexandre III to najbardziej reprezentatywny most Paryża. Najłatwiej go rozpoznać bo bogatych zdobieniach, które – w mojej opinii – nadają mu status najpiękniejszej tego typu konstrukcji w stolicy Francji. Został on wybudowany w XIX w. i, dzięki jego niezwykłej architekturze, pozwala odwiedzającym go osobom odbywać małą podróż w czasie.
Wisienką na torcie jest fakt, że można z niego obserwować np. wieżę Eiffla. W pobliżu usytuowany jest również Plac Inwalidów, na którym pochowany jest z kolei Napoleon I.