Masz ochotę na city break? A może pragniesz po prostu zobaczyć stolicę Węgier? Co tu dużo mówić: to doskonały wybór!
Jest to miasto, które zachwyca na wielu poziomach: nie tylko swoją architekturą, ale też naturą oraz terenami rekreacyjnymi, a nawet liczbą miejsc, w których można się zabawić. W tym artykule skupimy się przede wszystkim na zabytkach, ale nie tylko. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej!
Góra Gallerta i Łaźnie Gellerta – najlepszy punkt widokowy
Dlaczego warto wejść na górę Gallerta? Chociażby po to, aby móc podziwiać rozpościerającą się z niej panoramę – można powiedzieć, że to najlepszy punkt widokowy w całej stolicy Węgier. Dużo niespodzianek czeka nas również na samej trasie wiodącej na szczyt – pozostałości po dawnych budowlach, wiekowe pomniki, genialne widoki…
To dopiero początek! Przy górze Gellerta zlokalizowane są także łaźnie Gellerta, w których znajdują się źródła lecznicze, a ich wnętrza są oszałamiająco piękne. Dodajmy, że w żadnym innym mieście nie ma aż tak ogromnej ich ilości tego typu źródeł, a przynamniej nie w całej Europie. Warto z tego skorzystać.
Rejs po Dunaju – miasto z innej perspektywy
Mówi się, że rejs pod Dunaju to jedna z najpopularniejszych atrakcji w Budapeszcie. Wcale nas to jednak nie dziwi. Warto popływać po wodzie nie tylko w dzień, ale również wieczorem, a nawet i nocą! O każdej porze z poziomu rzeki miasto prezentuje się bardzo majestatycznie i okazale. Ponadto tego typu rejsy organizowane są tutaj przez cały rok. Co więcej, możesz popływać zarówno klasycznym wycieczkowcem, jak i ekskluzywnym statkiem, gdzie serwuje się eleganckie kolacje połączone z degustacją węgierskich win.
Parlament w Budapeszcie – reprezentatywny budynek stolicy Węgier
Nad brzegiem Dunaju usytuowany jest jeden z najbardziej reprezentatywnych budynków Budapesztu – parlament. To prawie największa tego typu budowla w całej Europie, zaraz po Bukareszcie. Zbudowano ją po połączeniu Budy i Pesztu. Ponadto to jeden z największych obiektów w stolicy Węgier. Ciekawostką jest to, że istnieje rozporządzenie, zgodnie z którym żaden tutejszy budynek nie może przewyższać parlamentu, którego wysokość wynosi 96 m. Wyjątkiem od tej reguły jest Bazylika św. Stefana, która ma dokładnie tę samą wielkość w płaszczyźnie pionowej.
Buty na brzegu Dunaju – hołd dla ofiar Holokaustu
W okolicach parlamentu można znaleźć pomnik poświęcony Pamięci Ofiar Holokaustu, zwany potocznie „Butami na brzegu Dunaju”. Poświęcony jest on żydom, którzy nie przeżyli Zagłady. W miejscu, w którym go wzniesiono, zostało rozstrzelanych 20 000 ludzi, a ich ciała wrzucono do rzeki – z tego powodu nazwano ją wówczas „Czerwonym Dunajem”. Dlaczego akurat pomnik ma formę butów? Ponieważ przed rozstrzelaniem kazano je żydom zdjąć. W sumie nad brzegiem Dunaju można znaleźć aż kilkadziesiąt odlewów par butów, które mają różną wielkość. Wśród nich można znaleźć nie tylko obuwie kobiece i męskie, ale również to dziecięce.
Aleja Andrássyego (Andrássy út) – wyjątkowa ulica Budapesztu
W pobliżu Dunaju zlokalizowana jest Aleja Andrássyego, która uznawana jest za jedną z najpiękniejszych ulic w Europie. Często zestawia się ją z paryskimi Polami Elizejskimi. Jakie ciekawe obiekty można na niej znaleźć? Na przykład Węgierską Operę Państwową, udekorowaną rzeźbami kompozytorów, którzy dawniej w tym kraju rozwijali swoje talenty. Warto wybrać się do tego miejsca, aby obejrzeć opery lub operetki, które utrzymane są często w klimacie monarchii austro-węgierskiej. To trochę tak jakby cofnąć się w czasie.
Baszta Rybacka – bajkowa budowla w stylu neoromańskim
Baszta Rybacka to absolutnie wyjątkowa budowla, wzniesiona w stylu neoromańskim. Zaprojektował ją Frigyes Schulek. Dlaczego akurat zyskała ono miano „Rybackiej”? Głównie dlatego, że w czasach średniowiecza bronił jej cech rybacki. Cała konstrukcja nasuwa dziś niektórym osobom skojarzenia z zamkiem Disneya – przypomnijmy jednak, że ten inspirowany był głównie zamkiem Neuschwanstein.
Nie zmienia to jednocześnie faktu, że całość prezentuje się wręcz bajkowo. Warto dodać, że aby wejść do środka, trzeba zapłacić, jednak wstęp na sam teren przy Baszcie oraz wzgórze zamkowe jest całkowicie bezpłatny.
Kościół Macieja – oryginalna świątynia
Z Basztą Rybacką sąsiaduje Kościół Macieja, który wyróżnia się m.in. za sprawą oryginalnej wieży oraz nietuzinkowego dachu. Budynek nazywany jest również „Budzińską Świątynią Koronacyjną” i w rankingu najpopularniejszych węgierskich budynków sakralnych z pewnością zajmuje pierwsze miejsce.
Dlaczego mówimy, że jest to „kościół Macieja”? Głównie dlatego, że brał w niej ślub król Maciej Korwin. Mimo że budowla wydaje się być w bardzo dobrym stanie, ma ona za sobą bogatą historię – warto na jej temat poczytać nieco więcej.