Plitwickie Jeziora to swoisty fenomen wśród chorwackich atrakcji turystycznych. Pomimo, że nie leżą na słonecznym wybrzeżu, budzą zachwyt i licznie przyciągają podróżników żądnych niezapomnianych wrażeń.
Park Narodowy Jezior Plitwickich to niezwykle malowniczy cud natury, miejsce o powierzchni ponad 296 kilometrów kwadratowych pełne niesamowitych i urzekających krajobrazów. Ogromna bioróżnorodność sprawiła, że obszar został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Park obejmuje szesnaście jezior krasowych. Ze względu na różnice wysokości pomiędzy nimi, woda w spektakularny sposób przelewa się tworząc widowiskowe wodospady.
Zarówno kaskady jak i widoczne w krajobrazie progi są skutkiem zachodzącego tu procesu sedymentacji czyli gromadzenia materiału osadowego. Woda rozpuszcza wapienne skały nasycając się węglanem wapnia, który następnie wytrąca się tworząc bariery z tufu węglanowego.
Podział Jezior Plitwickich
Jeziora podzielone są na Górne i Dolne. Największe z nich to Kozjak o powierzchni 81 ha i Prošćansko liczące 69 ha, najmniejsze zaś to 10-arowy Buk. Co ciekawe, niemal wszystkie mają swoją legendę związaną z nazwą, która jest imieniem osoby utopionej w jeziorze.
Zachwyt budzi barwa wody. W zależności od zawartych w niej związków chemicznych, stopnia nasłonecznienia oraz roślinności przybierają one odcienie turkusu lub zieleni.
Flora i fauna Jezior Plitwickich
Obszar charakteryzuje się niezwykłą florą i fauną. Występują tu obok siebie gatunki typowo śródziemnomorskie, ale też północnoeuropejskie, wśród nich 70 gatunków endemitów. Jeśli chodzi o zwierzęta zamieszkują tu drapieżniki takie jak niedźwiedzie brunatne, wilki, liczne gady, płazy czy owady.
W przejrzystej wodzie zobaczyć można wiele gatunków ryb, wśród nich strzeble potokowe, pstrągi, klenie czy wzdręgi.
Szlaki turystyczne Jezior Plitwickich
Przez park prowadzi osiem tras o łącznej długości ponad 50 km z bardzo dobrze rozwiniętymi szlakami turystycznymi. Trasy są przygotowane i oznakowane tak, aby dostosować stopień trudności do indywidualnych możliwości turystów. Najkrótsze z nich zajmują do 2 godzin, a najdłuższe zapewniają 8 godzin ekscytującej wędrówki.
Większość z nich odbywa się drewnianymi kładkami, które ciągną się kilkadziesiąt metrów bezpośrednio nad jeziorami. Dzięki temu można podziwiać życie na dnie, czy zobaczyć z niewielkiej odległości piękno wodospadów. Na szlakach znajdują się tablice informacyjne z opisami wszystkich atrakcji.
Wodospady Jezior Plitwickich
Jednym z najbardziej niezwykłych cudów przyrodniczych na Jeziorach Plitwickich jest największy w Chorwacji wodospad Veliki Slap. Strumień spiętrzonej wody spektakularnie spada 78 m w dół stromej skały. To prawdopodobnie najpiękniejsze miejsce w parku narodowym. Na szczycie skały o tej samej nazwie znajduje się punkt widokowy. Warto wspiąć się na niego i podziwiać cudowne widoki.
Znacznie mniejszy, ale równie urokliwy jest wodospad Galovac ze spadkiem 25 m. To druga co do wielkości i niezwykle imponująca kaskada w górnej części parku. Woda Buku, do której wlewa się Galovac, ma barwę głębokiej, robiącej niesamowite wrażenie zieleni.
Bezpośrednio pod wodospadem Veliki Slap podziwiać można wpadające w głębiny kaskady Sastavci Slap. Spacer obok lub nad tymi zjawiskami przyrodniczymi jest niezwykle fascynującym doświadczeniem.
Jaskinia Supljara
Kolejną wartą zobaczenia atrakcją przyrodniczą jest Jaskinia Supljara. W rzeczywistości jest to cała sieć jaskiń i grot. To tu kręcono sceny do słynnego filmu „Winnetou – skarb w Srebrnym Jeziorze”. Niesamowite wrażenie robi jaskinia z jeziorem, którą można zwiedzać podążając kamiennymi schodami i drewnianymi kładkami. Stąd też rozpościera się piękny widok na dolne jeziora.
Najciekawsze jeziora
Największym jeziorem w parku jest Kozjak. Można popłynąć po nim łodzią, a podczas rejsu podziwiać niezliczone ryby pląsające wokół łodzi, a czasem nawet wydry. Wędrując szlakiem pieszym, którego część prowadzi przez wiszące mosty można dojść do platformy widokowej, z której roztacza się czarujący widok nie tylko na samo jezioro, ale też na 15-metrowy wodospad Kozjak.
Znane jako Silver Lake z filmu Karla Maya „Skarb w Silver Lake” jest jezioro Kaluderovac. Swój przydomek zawdzięcza błękitnej barwie która w słońcu mieni się srebrem.
Przydatne informacje dotyczące zwiedzania:
W celu uniknięcia tłoku warto przyjechać do parku tuż przed otwarciem, czyli latem około godziny 7 rano. Warto też pamiętać, że na terenie parku można przebywać do zmroku. Od godziny 17 szlaki zaczynają pustoszeć i można spokojnie spacerować.
Należy unikać grup zorganizowanych, które często blokują szlaki. Lepiej przepuścić, chwilę odczekać i ruszyć gdy turyści przejdą dalej.
Ponieważ Jeziora Górne są mniej popularne niż Dolne w „godzinach szczytu” warto udać się szlakami w stronę jezior Okrugljak czy Ciginovac. Są to trasy rzadziej wybierane przez turystów.
Różne punkty na trasie są połączone dwoma rodzajami darmowych połączeń: statkami i autobusami. Ze względu na ich dużą popularność trzeba liczyć się z długim czasem oczekiwania i uzbroić się w cierpliwość.
W Parku Narodowym należy zachowywać się cicho, nie śmiecić, nie płoszyć zwierząt i co najważniejsze poruszać się tylko po wyznaczonych szlakach.
Warto zaopatrzyć się w dobre buty. Część tras przebiega po kamieniach, część po drewnianych kładkach, również drogach bitych i asfaltowych. Po opadach deszczu mogą być śliskie.
Pod groźbą kary kąpiel w jeziorach jest zakazana.
Od 2021 obowiązuje rezerwacja biletów online, gdyż ilość osób w parku jest ograniczona.
Noclegi w okolicy Jezior Plitwickich
Podane powyżej ceny mają charakter orientacyjny i mogą się różnić w zależności od terminu oraz ilości gości.
Jeziora Plitwickie to jedno z piękniejszych miejsc jakie odwiedziłam. Byłam tam kilka lat temu i chętnie pojechałabym znowu. Cena za bilet wstępu wysoka, ale i tak warto. Zdecydowanie polecam 🙂