Kochasz przygody i nietuzinkowe atrakcje? Jeśli tak, Kraina Wielkich Jeziora jest wręcz stworzona dla Ciebie! Zwłaszcza jeśli pragniesz poobserwować przepiękną przyrodę z nieco innej, wodnej perspektywy.
Wzdłuż lądów rozciągają się długie leśne obszary, które nierzadko porównuje się z samą Amazonią, a na trasie może natknąć się na liczne ptactwo wodne: łabędzie, czaple, orły czy perkozy. Przy jeziorach istnieje czasem okazja do tego, ab natknąć się na jelenie, łosie czy bobry. Dowiedz się więcej!
Kraina Wielkich Jezior – co to jest?
Kraina Wielkich Jezior to obszar zlokalizowany w środkowej części Pojezierza Mazurskiego, składający się z 2600 jezior. Łączą się one ze sobą poprzez kanały mazurskie. Usytuowane są tutaj największe jeziora w Polsce, w tym Śniardwy, Mamry, Niegocin, Tałty, jak również i Orzysz.
Szlak Wielkich Jezior Mazurskich
Mówiąc o atrakcjach Krainy Wielkich Jezior, na początku warto powiedzieć o Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Jest to najbardziej urokliwy szlak żeglugowy w północno-wschodniej części Polski. Jednocześnie jest on urozmaicony tak jak żaden inny szlak w całej Europie. Ponadto jest to obszar wyróżniający się na wielu poziomach. Zachwyca nie tylko pod względem przyrodniczym, ale też historycznym, ponieważ w okolicach jest sporo wspaniałych zabytków do zwiedzania.
Przede wszystkim jest to jednak raj dla zwolenników turystyki wodnej, wędkarzy oraz letników. Jesteś miłośnikiem fauny? Świetnie! Na przełomie września i października sporą atrakcją są tu bowiem rykowiska jeleni – wówczas w mazurskich lasach rozbrzmiewają specyficzne odgłosy. Szlak Wielkich Jezior Mazurskich to również miejsce, gdzie można znaleźć bardzo różne gatunki ptaków, w tym wspomniane już orły czy perkozy.
Można powiedzieć, że Szlak Wielkich Jezior Mazurskich to 111 km niesamowitej przygody. Możesz przebyć go jachtem lub innymi jednostkami pływającymi i w ten sposób spędzić wakacje w oryginalny sposób. Jeśli chcesz, na jachcie możesz spędzać dnie i noce, ale równie dobrze – przybijać wieczorem do brzegu i spać pod namiotem w wybranej przez Ciebie lokalizacji. Warto jednak pamiętać, że biwakowanie nie wszędzie jest legalne. Przykładowo nie można tego robić na terenie rezerwatów oraz obszarów chronionych, a tych jest tutaj całkiem sporo.
Zwykle przebycie Szlaku Mazurskich Jezior trwa od 7 do 10 dni. Zazwyczaj jego odbywanie rozpoczyna się na południu regionu, począwszy od Jeziora Brzozolasek, a skończywszy na kanale w Wegorzewie. W trakcie odbywania szlaku warto na chwilę zejść z jachtu i odwiedzić dwie pobliskie miejscowości: Giżycko oraz Mikołajki.
Giżycko – stolica Krainy Wielkich Jezior
Niewątpliwą stolicą Krainy Wielkich Jezior jest Giżycko. Jego atrakcje możesz odwiedzić w całości w ciągu 2-3 godzin: Wieżę Ciśnień, Twierdzę Boyen, Zamek Krzyżacki oraz most obrotowy. Oczywiście największe niespodzianki czekają na nas na wodzie – jest to znakomita destynacja dla osób, które kochają spędzać czas aktywnie.
Znajdziesz tu wiele wypożyczalni jachtów oraz innych sprzętów wodnych. Zachwyci Cię również tutejsza plaża i marina nad jeziorem Niegocin. Atutem tego miejsca jest także bogata oferta gastronomiczna, z którą bywa różnie w przypadku innych, mazurskich miejscowości. W Giżycku często odbywają się także interesujące wydarzenia kulturalne oraz festiwale muzyczne.
Mikołajki – stolica polskiego żeglarstwa
Mikołajki to miasteczko, które również warto odwiedzić. Dlaczego? Powodów jest wiele. Na wstępie warto jednak zaznaczyć, że jest to miejsce, które w weekendy tętni życiem, nie jest to zatem wówczas najlepsza destynacja dla odludków. Ale dla osób, którym inni ludzie nie przeszkadzają – jak najbardziej tak!
Niezależnie jednak od tego, polecamy zobaczyć Muzeum Reformacji Polskiej oraz Wioski Żeglarskie, a więc port uznawany za najpiękniejszy w całym regionie. Co więcej, jest to najpopularniejsza miejscowość wśród żeglarzy. W letnim sezonie rozbrzmiewa w niej muzyka szantowa i można tu wspaniale wypoczywać pośród malowniczych jezior.