Wyjeżdżasz do Islandii z zamiarem zobaczenia lodowców? Jeśli tak, nie zapomnij o odwiedzeniu Mýrdalsjökull, który stanowi jedną z największych mas lodu powstałych na lądzie w tym kraju – plasuje się pod tym względem zaraz za podium, na czwartej pozycji.
W tym przypadku nie możesz jednak liczyć na wędrówkę po czystych wnętrznościach lodowca. Zamiast tego czeka na Ciebie wyjątkowa przestrzeń, w której od wielu stuleci ścierają się ze sobą dwa żywioły: ogień i lód. Odkryj to cudo natury zlokalizowane na południowym wybrzeżu Islandii!
Co warto wiedzieć o lodowcu Mýrdalsjökull?
Zacznijmy od tego, że lodowiec Mýrdalsjökull ma formę czapy lodowej, jego powierzchnia sięga niemal 600 mkw, a do tego wznosi się on na wysokość 1300-1500 m. Zimą towarzyszą mu obfite opady śniegu, natomiast latem można zaobserwować jego topnienie. Warto zaznaczyć, ze od XX w. Mýrdalsjökull nieustannie się zmniejsza, a niektóre jego fragmenty mogą zniknąć w ciągu 80-200 lat.
Nie wszyscy wiedzą, że lodowiec Mýrdalsjökull skrywa w sobie największy wulkan w całej Islandii! Komora magmy wulkanu Katla, bo o nim mowa, znajduje się zaledwie 2 km pod pokrywą lodową i spoczywa tam niczym śpiąca królewna. Kiedy miał miejsce jego ostatni wybuch? Jak się okazuje, ponad 100 lat temu, w 1918 r. Później zdarzały się niewielkie erupcje, ale już pod lodowcem. Naukowcy jednak przewidują, że do kolejnej dojdzie stosunkowo niedługo. A kiedy już to nastąpi, nie pozostanie nam wiele do oglądania. Dlatego warto się pospieszyć.
Wybierając się na lodowiec Mýrdalsjökull, nie zapomnij, aby zobaczyć znajdującą się pod wulkanem Katla magiczną, lodowcową jaskinię, która została przez wspomniany lodowiec uformowana (w wyniku topnienia). Odkryta została stosunkowo niedawno, jednak zdecydowanie zasługuje na uwagę, choćby ze względu na spektakularną konfrontację kolorów: niebieskiego, szarego, jak również czarnego. Warto na jej poszukiwanie zdecydować się zwłaszcza jesienią, kiedy to wydrążone przez wodę tunele ulegają zamarznięciu. Ważne jest to, że lokalizacja takich jaskiń nieustannie się zmienia, a wejście do nich może zmienić swoje położenie zaledwie w ciągu 30 minut! Modyfikacjom ulega także ich wygląd oraz struktura. Aby wejść do lodowcowej jaskini, należy nałożyć na siebie m.in. kask oraz zapiąć raki. Następnie należy trzymać linę, aby się nie zgubić. Przyda Ci się także ciepła odzież przeciwdeszczowa oraz obuwie turystyczne.
Masz ochotę nieco urozmaicić swoją wycieczkę? Jeśli tak, możesz zdecydować się na podróż skuterem śnieżnym, przemierzając pola śnieżne Mýrdalsjökull aż do kaldery wulkanu Katla. Pozwoli Ci to rozkoszować się malowniczymi widokami na południowe wybrzeże tej magicznej krainy. Taka mini-podróż może okazać się ekscytującą i wspaniałą przygodą! Wystarczy, że weźmiesz ze sobą prawo jazdy oraz ciepłą odzież.
Sólheimajökull
Jeśli chodzi o jęzory lodowca Mýrdalsjökull, zdecydowanie najpopularniejszy jest Sólheimajökull, umiejscowiony na jego południowo-zachodniej ścianie. Podobnie jak w przypadku całego lodowca, również i tutaj pokrywa lodowa staje się coraz mniejsza. Jest to efekt globalnego ocieplenia. Wchodzenie na lodowiec Solheimajokull bez odpowiedniego sprzętu i przeszkolenia jest bardzo niebezpieczne. Jeśli koniecznie chcesz wejść na Mýrdalsjökull samodzielnie, bądź bardzo ostrożny i nie wchodź zbyt daleko. Aby w pełni się nim nacieszyć, nie musisz wchodzić na sam szczyt.
Warto zaznaczyć, że Sólheimajökull dostępny jest dla turystów przez cały rok. Pamiętaj, że jeżeli tutaj dotrzesz, powinieneś trzymać się wyznaczonych tras. Najlepiej wybrać się na wyprawę po tym lodowcu z certyfikowanym przewodnikiem, który może Ci pokazać ów obszar z nieco innej perspektywy – pozwoli Ci to zobaczyć np. szczeliny oraz młyny lodowcowe. W jego pobliżu znajdują się tunele, jaskinie lodowcowe, niesamowite laguny i inne, oszałamiające formacje skalne. Tego typu atrakcje czekają na Ciebie zaledwie 2 godziny od Reykjaviku!