Siedem cudów świata, a wśród nich położone w peruwiańskich Andach starożytne, niezwykle tajemnicze miasto Inków – Machu Picchu. Zostało zbudowane w II połowie XV wieku na jednym z grzbietów w Andach i rozciąga się na wysokości od 2090 do 2400 m n.p.m. Z trzech stron otacza je rzeka Urubamba, a z czwartej osłania szczyt Huayana Picchu.
Do dziś nie wiadomo co się wydarzyło, że po niespełna 80 latach funkcjonowania zostało nagle zupełnie opuszczone. Teorii jest wiele, jedna z nich głosi, że przyczyną wyludnienia mogła być zaraza czarnej ospy przywleczona na tereny Ameryki Południowej przez europejskich odkrywców, aczkolwiek wiadomo też, że kolonizatorzy nigdy Machu Picchu nie zdobyli. Jako pierwszy do miasta dotarł w 1911 roku amerykański odkrywca Hiram Bingham.
Wyjątkowe miasto Machu Picchu
Machu Picchu to wyjątkowe miasto odsłaniające życie starożytnych Inków, które skrywa w sobie wiele tajemnic. Stanowi perłę architektoniczną, którą warto zobaczyć na własne oczy.
Miasto w czasach świetności zamieszkiwało około 1000 osób i składało się z dwóch części, wiejskiej i miejskiej. W wiejskiej znajdowały się pola uprawne nawadniane specjalnym systemem kanałów. Tu hodowano również zwierzęta. W miejskiej części mieściły się pałace, świątynie i domy mieszkalne.
Wyższe partie Machu Picchu zarezerwowane były dla kapłanów. Tam też znajdowały się obiekty służące kultowi Słońca, największego bóstwa Inków.
Woda do miasta dostarczana była systemem specjalnych kanałów wykutych w skałach i gromadzona w skalnych zbiornikach. Stosowano tu unikatowe budownictwo. Domy mieszkalne, świątynie, pałac króla i wszystkie inne budowle wykonane były z bloków białego granitu specjalnie przyciętych i układanych w taki sposób, aby trzęsienia ziemi nie powodowały zniszczeń. Warto dodać że pomiędzy blokami nie stosowano żadnej zaprawy.
Ciekawym elementem architektonicznym są liczące 1200 stopni schody, które zapewniały wewnętrzną komunikację pomiędzy poszczególnymi poziomami miasta.
Zachodnia część Machu Picchu
W zachodniej części Machu Picchu na naturalnym podwyższeniu mieści się Sacred Plaza. Widok z tego miejsca zapiera dech w piersiach i budzi zachwyt nad wspaniałością rzemiosła Inków.
Plac otoczony jest tarasami, zaprojektowanymi tak, aby w czasie ważnych uroczystości pomieścić wszystkich mieszkańców. Znajdują się tu trzy ważne dla Inków obiekty: Główna Świątynia, Świątynia Trzech Okien oraz Piramida Intihuatana. Wewnątrz placu rzucają się w oczy trzy tajemnicze kamienie o różnych kształtach i rozmiarach. Do dziś nie ma jasności, do czego one służyły.
Świątynia Główna
Jednym z najciekawszych obiektów w Machu Picchu jest Świątynia Główna. Posiada ona trzy wykończone ściany oraz kamienny ołtarz, który służył najprawdopodobniej do preparacji mumii. Z tyłu budynku znajdują się niewygładzone bloki kamienne świadczące o tym, że prace nad świątynią nie zostały ukończone.
Świątynia Słońca
Kolejnym niezwykle ważnym dla Inków miejscem była Świątynia Słońca (El Torreon). Składano tu ofiary bóstwu słońca. Wewnątrz zobaczyć można dwa zagadkowe koła. Niektórzy badacze twierdzą, że są to wodne lustra, w których obserwowano niebo, inni zaś, że są to oczy Pachamamy, inkaskiej bogini ziemi. Świątynia posiada półokrągłe ściany oraz charakterystyczne dla architektury Inków okna w formie trapezu, służące do obserwacji gwiazd i zjawisk astronomicznych. W centrum znajduje się kamienna platforma odbijająca światło.
Świątynia Trzech Okien
Równie intrygująca i tajemnicza jest Świątynia Trzech Okien. Jak można łatwo się domyślić posiada ona trzy okna wskazujące kierunek wschodu słońca. Tuż przy świątyni znajduje się kamień, który symbolizuje trzy święte poziomy: duchowość nieba (kondor), świat współczesny (puma), świat zmarłych (wąż).
Piramida Intihuatana
Największą świętością Machu Picchu jest piramida Intihuatana kształtem przypominająca prostopadłościan zbudowany z trapezowych boków. Już sama jego forma budzi zachwyt. Dodatkowo podsyca go fakt, że kamień ten służył jako astrologiczny kalendarz. Ustawiono go na linii biegnącej z południa na północ. Dwa razy w roku światło układa się idealnie w szczelinie. Kamień ten wskazywał Inkom w jakim położeniu znajduje się Słońce i stanowił centrum astronomiczne górnej części Machu Picchu.
Noclegi w okolicy Machu Picchu
Podane powyżej ceny mają charakter orientacyjny i mogą się różnić w zależności od terminu oraz ilości gości.