Pieniny to jedne z najpiękniejszych i najbardziej urzekających malowniczością krajobrazu pasm górskich w Polsce. Obfitują w wiele nietuzinkowych atrakcji przez co cieszą się dużą popularnością wśród turystów.
Przyroda chroniona jest tutaj w Pienińskim Parku Narodowym, najstarszym i jednocześnie najmniejszym w Polsce. Na niewielkim obszarze przyroda skrywa tu bogactwo świata flory i fauny. Ponad tysiąc gatunków roślin naczyniowych, rysie, sarny i jelenie, a wysoko ponad szczytami gór sokół wędrowny, orzeł przedni, a nawet derkacz.
Przełom Dunajca
Najwspanialszą atrakcją Pienin jest niewątpliwie jeden z najpiękniejszych zakątków Polski, pomnik przyrody o światowym znaczeniu czyli Przełom Dunajca.
Tą wyjątkowo atrakcyjną przyrodniczo i krajobrazowo część Pienin podziwiać można podczas blisko 3-godzinnego spływu.
To niezwykle oryginalna i bardzo komfortowa forma zwiedzania, dodatkowo urozmaicona opowieściami flisaków o mijanych na trasie skałach oraz lokalnymi legendami.
Trasa rozpoczyna się w przystani Sromowce – Kąty lub w Sromowcach Niżnych, a kończy w Szczawnicy Niżnej lub w Krościenku Nad Dunajcem.
Wąwóz Homole
W Małych Pieninach znajduje się najpiękniejszy kanion w Polsce – Wąwóz Homole. Robi on ogromne wrażenie wysokością i stromizną potężnych skalnych ścian. Malowniczości dodaje mu płynący dnem potok Kamionka tworzący atrakcyjne kaskady.
Całość porośnięta jest lasem iglastym i mieszanym. Wyjście z wąwozu zamyka Dubantowska Dolina z wielkimi głazami nazywanymi kamiennymi księgami. Są to płaskie skały naturalnie ułożone w formie otwartej książki. Według legendy zapisane są w nich losy wszystkich ludzi na świecie. Z rozległej polany zobaczyć można kolejną atrakcję, mianowicie górę Wysoka, najwyższy szczyt Pienin (1050 m n.p.m.), ze 120-metrową ścianą skalną, z której roztacza się przepiękny widok na Pieniny oraz Słowacki Spisz.
Droga Pienińska
Najwyższym masywem górskim w Pieninach Właściwych są Trzy Korony, z kolei najpiękniejszym szczytem jest Sokolica. Pionowe ściany tej góry opadają stromo do przełomowej doliny Dunajca. To właśnie na Sokolicy można podziwiać słynną reliktową sosnę będącą jej symbolem.
Dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu idealny na wycieczkę pieszą lub rowerową jest Droga Pienińska biegnąca ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru. Liczy około 9 km, a większy jej fragment przebiega po stronie słowackiej. Po drodze można zatrzymać się przy skale nazwanej „Janosikowy Skok”. Według legendy Janosik przeskoczył tutaj Dunajec uciekając przed żandarmami węgierskimi, a na skale zostawił odciśnięty ślad kierpców.
Kończący trasę Czerwony Klasztor to kompleks klasztorny na Słowacji w miejscowości o tej samej nazwie. Nazwa klasztoru pochodzi od ścian, które pierwotnie wykonane były z czerwonej cegły. Mieszkali tu najpierw mnisi z zakonu kartuzów, później kamedułowie. W XVIII wieku przeznaczono go na cele świeckie. Obecnie zabudowania poklasztorne są udostępnione dla zwiedzających, a mieści się w nich ekspozycja etnograficzna i restauracja. Z miejscem tym wiąże się postać słynnego mnicha, brata Cypriana. Pełnił on funkcję aptekarza, cyrulika i botanika. To on jest autorem najstarszego zachowanego zielnika z roślinami tatrzańskimi i pienińskimi.
Będąc w Szczawnicy warto wstąpić do tamtejszej pijalni wód mineralnych, gdzie z odwiertów uzyskuje się aż 12 jej rodzajów. Tutejsza woda ma zastosowanie jako środek leczniczy w różnych schorzeniach, głównie układu oddechowego. W budynku odbywają się również wystawy lokalnych artystów.
Jezioro Czorsztyńskie
Słynne w Pieninach jest Jezioro Czorsztyńskie. To sztuczny zbiornik retencyjny, który nie dość, że niweluje zagrożenie powodziowe, to jeszcze podniósł atrakcyjność regionu i przyczynił się do ożywienia gospodarczego Pienin. Jezioro oferuje turystom plaże oraz kilka ośrodków wodnych, wypożyczalnie sprzętu pływającego, oraz przystań.
Wysoko w górze ponad jeziorem wznoszą się ruiny królewskiego zamku w Czorsztynie. Ten obronny gród zbudowany został w drugiej połowie XIII wieku na szlaku handlowym z Krakowa do Budy. Stanowił on zaporę dla postępów kolonizacji węgierskiej. Dziś podziwiać można malownicze postrzępione ruiny cudownie odbijające się w tafli wody.
Zamek w Niedzicy
Kolejnym wartym zwiedzenia zabytkiem jest Zamek w Niedzicy zbudowany w XIV wieku. Miał on strzec traktu handlowego łączącego Węgry z Polską.
W odróżnieniu od zamku w Czorsztynie zamek w Niedzicy do dzisiejszych czasów pozostał w nienaruszonym stanie, dzięki czemu z powodzeniem spełnia funkcje muzealne, hotelowe oraz gastronomiczne. To niewątpliwe jedna z największych atrakcji historycznych południowej Małopolski. W obrębie dolnej części zamku mieszczą się pokoje gościnne, kawiarnia, a w dawnej sali balowej restauracja. W części muzealnej można zobaczyć tzw. komnaty Salamonów. Bardzo ciekawe są zamkowe lochy, które służyły jako piwnice oraz więzienie. Na dziedzińcu zamku górnego znajduje się studnia wykuta w litej wapiennej skale o głębokości ponad 60 m. Na zamku górnym zobaczyć można salę myśliwską, izbę żupną i izbę straży. Jedną z tajemnic zamku jest odnalezione tuż po II wojnie światowej, inkaskie „kipu”, rodzaj zapisu informacji pismem węzełkowym. Podobno zaszyfrowane są w nim informacje o ukrytym skarbie. Zamek jest sławny z kręconych tu scen do znanych filmów i seriali np. „Janosik”, „Wakacje z duchami”, „Zemsta”.
Noclegi w Pieninach
Podane powyżej ceny mają charakter orientacyjny i mogą się różnić w zależności od terminu oraz ilości gości.