Miasto kontrastów, często kojarzone z mafią, brudem i pizzą. Tak naprawdę to malownicze miejsce na mapie Włoch ze znakomitą włoską kuchnią, ciekawą architekturą, mnóstwem wspaniałych zabytków i ciekawych legend.
Neapol to jedno z włoskich miast, które pomimo stereotypów przyklejonych jak niechciana łata, godne jest polecenia i warte zobaczenia. Jest to miejsce autentyczne i otwarte, kolorowe i hałaśliwe, a przez to wyjątkowe i niepowtarzalne. Trudno doszukać się tu obrazków wprost z widokówek, jakich w innych częściach Włoch nie brakuje, jednak specyficzny klimat pozwoli każdemu znaleźć coś dla siebie. Z pewnością miastu nie da się odmówić znakomitej włoskiej kuchni. Można rozsmakować się w tutejszej pizzy, makaronach oraz kawie. Życie w mieście toczy się pod czujnym okiem potężnego i nieokiełznanego Wezuwiusza.
Katedra w Neapolu (Duomo di Napoli)
Stare Miasto w Neapolu to największa w Europie historyczna część znajdująca się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Niezwykłe zabytki łączą ze sobą elementy stylu barokowego, renesansowego i gotyckiego. Przygodę w mieście warto rozpocząć od Katedry, niewątpliwie najciekawszego kościoła w historycznym centrum.
Świątynia poświęcona jest najważniejszemu z patronów Neapolu, a mianowicie świętemu Januaremu (San Gennaro), który poniósł męczeńską śmierć w 305 roku. Według przekazów pewna kobieta będąca świadkiem egzekucji zebrała jego krew do fiolki, po czym umieszczono ją w relikwiarzu w neapolitańskiej katedrze.
Od tamtej pory ma tu miejsce „Cud Świętego Januarego”. Każdego roku w dniu 19 września obserwuje się przemianę krwi świętego z postaci skrzepniętej w postać płynną. Neapolitańczycy wierzą, że cud ten zapewnia miastu pomyślność i chroni przed erupcją Wezuwiusza. Bardzo rzadko zdarza się, żeby krew nie uległa przemianie i zwiastuje nieszczęście dla miasta. Tak stało się w 1944 roku, gdy nastąpił wybuch Wezuwiusza.
Zespół klasztorny i Bazylika św. Klary
Największą świątynią w Neapolu jest stanowiąca część kompleksu klasztornego Bazylika św. Klary. To jednocześnie jeden z najważniejszych zabytków starej części miasta. Na próżno szukać w niej bogatych zdobień, barokowego przesytu tak powszechnych w większości włoskich kościołów. Zachwytem napawają za to krużganki klasztorne, ogród i przepiękne trakty spacerowe ozdobione kolorowymi majolikami.
Przeuroczy ogród cytrusowy z wiekowymi oliwkami podzielony jest alejkami, przy których stoją ozdobione kolorowymi kaflami kolumnady. Pomiędzy filarami umiejscowiono ławki, również ozdobione kaflami przedstawiającymi sceny z życia wsi, mitologii czy wypraw morskich. Warto zobaczyć to na własne oczy. Wyjątkowe miejsce stanowiące istną oazę spokoju.
Pałac Królewski w Neapolu (Palazzo Reale di Napoli)
Pałac Królewski w Neapolu to całkiem niepozorny z zewnątrz budynek. Niegdyś siedziba hiszpańskich namiestników, następnie jedna z rezydencji królewskiej Dynastii Burbonów. Przepychem zaskakuje klatka schodowa wiodąca do zdobnych i opływających bogactwem komnat, kaplicy i apartamentów królewskich pełnych oryginalnych mebli, cennych obrazów oraz rzeźb. Wspaniałe miejsce dla miłośników historii.
Muzeum Archeologiczne
Muzeum Archeologiczne w Neapolu to jedno z najważniejszych muzeów archeologicznych na całym świecie. Gromadzi eksponaty z czasów greckich, rzymskich, renesansowych, a także bogatą kolekcję egipską. Prawdziwą gratką dla miłośników historii jest imponujący zbiór artefaktów z Pompejów i Herkulanum. Można podziwiać niezwykłe rzeźby, mozaiki, freski, dekoracje oraz przedmioty codziennego użytku. Warto też zajrzeć do Sekretnego Pokoju (Gabineto Segreto) zawierającego eksponaty o tematyce erotycznej i seksualnej
Wulkan Wezuwiusz
Nad Neapolem góruje i czuwa potężny, nieprzewidywalny Wezuwiusz, element przyrody budzący respekt i uznanie wyższości sił natury nad człowiekiem. Wzniesienie ma wysokość 1281 m n.p.m. i jest jednym z pięciu najgroźniejszych aktywnych wulkanów na świecie. Od Neapolu dzieli go zaledwie 9 km.
Wycieczka na szczyt wzniesienia jest bez wątpienia punktem obowiązkowym wizyty w tym mieście, zaś samo wyjcie łagodne, nie stwarzające problemów. Na szczycie Wezuwiusza ustanowiono park narodowy dla ochrony tamtejszej flory i fauny.
Zwiedzanie Pompejów
Pompeje, miasto wypełnione wspaniałą historią, tragicznie przerwaną erupcją Wezuwiusza w 79 roku. Odbudowane pod koniec XVI wieku pozwala podejrzeć, jak wyglądało codzienne życie starożytnego miasta prawie 2000 lat temu. Doskonale zachowane i zrekonstruowane budowle pełne są przepięknych malowideł, mozaik i artefaktów oddających atmosferę dawnych wieków. Miejsce to zachwyca swoją niepowtarzalnością oraz uczy pokory wobec nieokiełznanych sił natury.
Herkulanum
Kolejnym miastem zniszczonym wskutek erupcji Wezuwiusza jest Herkulanum. Miało jednak więcej szczęścia, gdyż zostało lepiej zachowanie niż Pompeje. Herkulanum za czasów świetności było miastem niezwykle pięknym i bogatym z zaawansowaną architekturą wyrażoną piętrowymi budynkami z dużą ilością zdobień. W wyniku wybuchu wulkanu zostało zalane błotem wulkanicznym. Uratowało to budowle przed zniszczeniem. Dobrze zachowały się elementy drewniane, a nawet owoce i papirusy.
Katakumby św. Januarego (Catacombe di San Gennaro)
Początkowo w miejscu obecnych katakumb znajdował się rzymski grobowiec. W chwili przeniesienia do nich szczątków męczennika neapolitańskiego św. Januarego rozpoczęto ich rozbudowę. Kult świętego oraz mający miejsce w neapolitańskiej katedrze „Cud Świętego Januarego” sprawiły, że spora część mieszkańców chciała być pochowana blisko patrona miasta.
Katakumby św. Januarego to obecnie niezwykła atrakcja turystyczna, miejsce mistyczne, przepełnione duchem historii oraz religią. Mieszczą się na dwóch poziomach, a podczas zwiedzania można zobaczyć starożytne kościoły, bardzo stare chrześcijańskie obrazy oraz bizantyjskie malowidła z IX-X wieku.