Podlasie niechlubnie kojarzone jest z internetowymi memami i programem telewizyjnym „Rolnicy z Podlasia”. Tymczasem to region niezwykły, swoista fuzja natury z ciekawą architekturą i zabytkami.
Mieszanka wielkich przestrzeni i dzikiej natury. Tu można odnaleźć prawdziwą, niczym nie zmąconą ciszę i spokój. Urzeka szumem meandrujących rzek, wielkich rozlewisk i dużą ilością tajemniczych miejsc.
Zabytki i parki narodowe
Na terenie Podlasia znajdują się ogromne tereny zielone i funkcjonują trzy parki narodowe: Białowieski, Narwiański i Biebrzański.
Niekwestionowanym królem tych terenów jest żubr, ale można spotkać również bobry czy łosie.
Zabytki i architektura urzekają swą niepowtarzalnością, a niecodziennych wrażeń dostarcza spotkanie z pustelnikiem albo jedną z tutejszych szeptuch. Tu świat realny przenika się ze światem magicznym. Podlasie to również wielokulturowość. Żyją tutaj obok siebie katolicy, protestanci, osoby prawosławne, a także muzułmanie. Znajdują się też dwa z pięciu meczetów w Polsce.
Najbardziej naturalnym obszarem w regionie jest Puszcza Białowieska. Stanowi ona pozostałość po prapuszczy, formacji roślinnej powstałej po ustąpieniu ostatniego zlodowacenia. To tu zamieszkują największa na świecie populacja wolnego żubra.
Kruszyniany
Kruszyniany, wioska zamieszkiwana niegdyś wyłącznie przez Tatarów, dziś domy swe ma tutaj trzydzieści rodzin i tylko trzy tatarskie. Znajduje się tu przepiękny meczet i niezwykły mizar, czyli tatarski cmentarz. Warto zajrzeć do Jurty Tatarskiej i zasmakować tatarskich specjałów, przede wszystkim słynnego pierekaczewnika.
Drugim podlaskim meczetem jest meczet w Bohonikach. Nieopodal niego znajduje się mizar oraz Dom Pielgrzyma, w którym można spróbować tatarskich dań.
Kraina Otwartych Okiennic
Kolejnym wartym uwagi miejscem na Podlasiu jest Kraina Otwartych Okiennic, w której to znajdują się unikatowe pod względem architektonicznym wsie: Trześcianka, Puchły oraz Soce.
W ich krajobrazie dominują bogato dekorowane i malowane jaskrawymi kolorami narożniki, wiatrownice, elewacje i szczyty, a przede wszystkim zawsze otwarte okiennice. Jest to tradycja kultywowana przez miejscową ludność prawosławną białoruskiego pochodzenia.
Pałac Branickich w Białymstoku
Niewielu wie, że Podlasie może poszczycić się swoim własnym Wersalem. Jest nim barokowy pałac Branickich w Białymstoku. Stanowi on obecnie siedzibę Uniwersytetu Medycznego oraz Muzeum Historii Medycyny i Farmacji.
Tym co najbardziej zachwyca w tym miejscu są ogrody otaczające posiadłość, utrzymane w dwóch różnych stylach: francuskim i angielskim. Oczy cieszy widok pięknych, kwiatowych dywanów, fontann czy sadzawek. Niemniej urzekają liczne altanki i promenady, a także kolekcja XVIII-wiecznych rzeźb, wśród których najbardziej znane są mitologiczne postacie Diany czy Bachusa.
Supraśl
W samym sercu Puszczy Knyszyńskiej leży Supraśl, kameralne i klimatyczne miasteczko, które przyciąga turystów przede wszystkim słynnym Muzeum Ikon. Znajduje się w nim ponad tysiąc unikatowych dzieł sztuki sakralnej prawosławia.
Część z nich to ikony zatrzymane przez celników podczas próby przemytu. Ważną atrakcją w mieście jest jeden z pięciu prawosławnych klasztorów męskich w Polsce, wzniesiony na początku XVI wieku. To budowla obronna na planie prostokąta z wysokimi wieżami w narożnikach. Jego pełna nazwa brzmi Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa.
Cerkwie na Podlasiu
Na Podlasiu znajduje blisko 150 cerkwi, przykuwających uwagę różnorodnością kolorów. Pierwotnie te niebieskie powierzone były Matce Boskiej lub Archaniołowi Michałowi, zielone Duchowi Świętemu, brązowe męczennikom, a żółte Chrystusowi lub Apostołom.
Ponieważ przez lata cerkwie zmieniały swoje kolory, obecnie może to się nie pokrywać z tradycją. Najczęściej otwarta jest cerkiew w Trześciance. Można w niej podziwiać ikony i złote zdobnictwo.
Tykocin
Tykocin, niewielkie miasteczko z barokowym ryneczkiem, barokową synagogą i zamkowymi fortyfikacjami. Najbardziej znane jest jednak jako Europejska Wieś Bociania, jedyne takie miejsce w naszym kraju, które skupia ogromną masę bocianów. W okolicy znajduje się około 30 gniazd.
Święta Góra Grabarka
Najważniejszym miejscem kultu religijnego dla wyznawców prawosławia w Polsce jest Święta Góra Grabarka. Miejsce skłaniające do refleksji tysiącem krzyży wotywnych przynoszonych tu przez wiernych. Za każdym stoi jakaś ludzka historia.
Dzieje tego miejsca zaczynają się kilka wieków temu, kiedy to na pobliskich terenach szalała epidemia cholery. Ludność szukała wówczas schronienia na wzgórzu, modlono się i pito wodę z tutejszego źródełka. W podzięce za ochronę, wybudowano w tym miejscu kapliczkę. Dziś na Grabarce znajduje się prawosławny żeński klasztor oraz Cerkiew Przemienienia Pańskiego.
Głazowisko Bachanowo
Niezwykle ciekawym miejscem jest rezerwat przyrody Głazowisko Bachanowo. Na blisko hektarowym obszarze występuje skupisko głazów narzutowych prezentujących naturalny krajobraz polodowcowy. Jest ich prawie 10 000 sztuk o obwodzie od 50 cm do 8 metrów.
Pustelnia w Odrynkach
Będąc na Podlasiu warto wstąpić do Pustelni w Odrynkach. To tutaj w 1518 roku Książę Iwan Michałowicz Wiśniowiecki dostrzegł światło przed ikoną św. Antoniego Pieczerskiego i uznał to za znak od Boga. Zbudowano więc kaplicę, a według badaczy na tym miejscu działały wcześniej skity, czyli pustelnie, których patronem był św. Antoni Pieczerski. Dziś też znajduje się tu skit, wyjątkowe miejsce, gdzie można wyciszyć się, zatracić w zadumie, posłuchać ciekawych historii.
Noclegi na Podlasiu
Podane powyżej ceny mają charakter orientacyjny i mogą się różnić w zależności od terminu oraz ilości gości.