Park Narodowy Snæfellsjökull to jeden z trzech parków narodowych w całej Islandii. Mimo że zajmuje teoretycznie niewielki obszar, jest on wypełniony wieloma turystycznymi niespodziankami, wśród których znajdują się: lodowiec, plaża, pola lawowe, kratery oraz wulkany.
Dowiedz się więcej!
Park Narodowy Snæfellsjökull – najważniejsze informacje
Park Narodowy Snæfellsjökull został utworzony w 2001 r. Zlokalizowany jest on na najbardziej wysuniętej na zachód części półwyspu Snaefellsnes. Rozciąga się na obszarze wynoszącym w sumie 170 km2, począwszy od zróżnicowanej linii brzegowej, aż do wierzchołka znajdującego się tutaj wulkanu. Sama nazwa parku pochodzi właśnie od tego wulkanu od oraz samego lodowca – określa się je dokładnie tym samym mianem.
Zanim szczegółowo omówimy kwestie wulkanu i lodowca, warto powiedzieć również o niesamowitych formacjach klifowych w Arnarstapi, czarnych i złotych plażach, licznych, wspaniale ukształtowanych kraterach wulkanicznych i jaskiniach lawowych, a także o porośniętych mchem polach lawowych. Mimo że to lodowiec jest największą tutejszą atrakcją, proponujemy skoncentrować się nie tylko na nim.
Lodowiec i wulkan Snæfellsjökull
Główną atrakcją w Parku Narodowego Snæfellsjökull jest lodowiec Snæfellsjökull, którego wysokość sięga 1446 m. Zlokalizowany jest on na górze, będącą również pięknie ukształtowanym starowulkanem, i to liczącym 700 tysięcy lat! Niestety, wraz z postępującym globalnym ociepleniem lodowiec się zmniejsza i zajmuje obszar 12 km2. Dla porównania, jeszcze w 1900 r. jego obszar rozciągał się na 15 km2. Istnieje więc coraz większe zagrożenie, że ów lodowiec przestanie istnieć. Mówi się również, że to właśnie dzięki wulkanowi powstało na tym terenie wiele cudów natury. Dodajmy, że ów lodowiec jest jednym z najbardziej znanych miejsc w całej Islandii, a starowulkan – jednym z 32 aktywnych na Islandii systemów wulkanicznych.
Wielu ludzi wierzy, że miejsce to otoczone jest tajemniczą, mistyczną energią oraz wyjątkową aurą. Nie bez powodu to właśnie w pobliżu tego lodowca 5 listopada 1993 r. zgromadziło się tu mnóstwo mieszkańców Islandii, w oczekiwaniu na UFO. Entuzjaści paranormalnych zjawisk byli jednak mocno zawiedzeni, w tym nawet telewizja CNN, która przybyła na to miejsce z kamerami. Niestety, żaden statek kosmiczny nie przybył wówczas na teren Islandii.
Co więcej, piękno tego niezwykłego obszaru było i wciąż jest inspiracją dla artystów, w tym dla malarzy i powieściopisarzy. To właśnie pod wpływem jego uroku Jules Verne napisał „Podróż do wnętrza Ziemi”. Niektórzy do dziś wierzą, że tutejszy wulkan stanowi wejście do środka Ziemi, inni natomiast – że jest to jedna z siedmiu czakr naszej planety.
Dodatkowe atrakcje
Atrakcją dla turystów może być również to, że na lodowiec można dotrzeć pojazdem skonstruowanym specjalnie na potrzeby polodowcowych krajobrazów. Jeśli zdecydujesz się na to i dotrzesz w ten sposób na ów obszar całą wycieczką, możesz następnie przesiąść się do ratraka, który zabierze Cię jeszcze dalej, na szczyt starowulkanu. Jazda po lodzie i lawie będzie z pewnością cudownym doświadczeniem! Nie chcesz tracić pieniędzy? Nie przejmuj się, samo stanie na tak starym wulkanie trudno jest porównać z czymkolwiek innym!
O czym pamiętać, wyruszając do Snæfellsjökull?
Jeśli planujesz odwiedzić Snæfellsjökull, zadbaj o ciepłą i wodoodporną odzież. Pamiętaj o porządnych zimowych butach. Nie zapomnij o szaliku, rękawiczkach i czapce. Zabierz ze sobą aparat i… dobry nastrój. 🙂
Sam lodowiec Snæfellsjökull możesz objechać z trzech stron, drogą #574. Od strony wschodniej pozostaje do Twojej dyspozycji górska droga F570, która prowadzi z okolic Arnarstapi do Olafsvik. Warto się zdecydować właśnie na nią, ponieważ daje ona możliwość obserwacji lodowca z najbliższej odległości. Należy jednak zaznaczyć, że jest ona otwarta jedynie w sezonie letnim i można po niej przemieszczać się wyłącznie samochodami z napędem na cztery koła.