Bałkańskie klimaty, cudowna Dalmacja, niewielki półwysep oblany ciepłymi wodami Morza Adriatyckiego o niezwykłej, turkusowej barwie, a na nim Split. Jedno z miast stanowiących swoiste perły tego regionu. Miejsce, gdzie wspaniałe widoki łączą się ze starożytną kulturą. Dawna siedziba cesarzy rzymskich, gdzie można odkrywać niezwykłe zabytki, posmakować wyśmienitej lokalnej kuchni lub też oddać się błogiemu lenistwu na licznych plażach.
Klimat Starego Miasta Splitu tworzą małe, wąski uliczki z domami na górze i dziećmi grającymi w piłkę. Liczne restauracje, kawiarnie, bary, sklepy winiarskie oraz lokalni rzemieślnicy oferujący swoje wyroby. Wieczorna muzyka na żywo na placach, gwar, tańczący ludzie, wszystko to tworzy wspaniałą i niepowtarzalną atmosferę.
Pałac Dioklecjana
Numerem jeden na liście atrakcji jest niewątpliwie Pałac Dioklecjana, symbol Splitu. To wyjątkowa w skali Europy rezydencja cesarza rzymskiego pochodząca z III wieku n.e., jeden z najlepiej zachowanych rzymskich pałaców na świecie. Potężna budowla przypominająca warowny zamek została wzniesiona na planie prostokąta o wymiarach 215 x 175 metrów. Do jej budowy użyto lokalnych surowców: białego wapienia oraz marmuru z wyspy Brač.
Za czasów swojej świetności pałac był przykładem samowystarczalności. Łączył funkcje obronne, mieszkalne i religijne. Kompleks budynków obwarowano wysokimi murami z wieżami strażniczymi. Wewnątrz murów znajdowały się budynki przeznaczone dla cesarskiej ochrony i służby oraz świątynia. W części przeznaczonej dla monarchy znajdują się obecnie najpiękniejsze zabytki.
Uwagę przykuwa perystyl, czyli wewnętrzny ogród otoczony kolumnadą. Miejsce to prowadzi do komnat cesarskich oraz sali audiencyjnej po których można swobodnie spacerować. Pałac Dioklecjana jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Słynna Złota Brama stanowi jedną z czterech głównych bram wiodących do pałacu Dioklecjana. Ze wszystkich bram to właśnie ona posiadała najpiękniejsze zdobienia i wciąż prezentuje się najbardziej okazale.
Świątynia Jowisza
Niezwykle istotnym miejscem jest świątynia poświęcona Jowiszowi. Dioklecjan wzniósł ją ku czci władcy ziemi i nieba jednocześnie uważając siebie za boskiego pomazańca. Zwiedzając świątynię należy zwrócić uwagę na bogato zdobione obramowanie wejścia. Wewnątrz znajdują się dwa puste kamienne sarkofagi splickich biskupów. W VII wieku świątynię przebudowano na chrześcijańskie baptysterium, czyli budowlę, w której udziela się chrztów
Cesarz Dioklecjan
Cesarz Dioklecjan znany był z prześladowań wyznawców Jezusa, to za jego sprawą zginął patron miasta, św. Dujam. Cesarz po śmierci został pochowany w znajdującym się w pałacu mauzoleum. W VII wieku usunięto jego ciało, a w miejscu mauzoleum postawiono chrześcijańską katedrę i mieszczono w niej sarkofag świętego. Jest to najstarsza katedra na świecie o oryginalnym ośmiokątnym kształcie. Warto zwrócić uwagę na rzeźbione, drewniane odrzwia a na nich sceny z życia Chrystusa. Wewnątrz katedry, podziwiać można płaskorzeźby, kolekcję ksiąg, szat i naczyń liturgicznych. Najcenniejszym zabytkiem jest Ewangelia spisana w VIII wieku. Z 57-metrowej romańskiej dzwonnicy można rozkoszować się oszałamiającym widokiem na cały Split oraz okoliczne wyspy.
Wieża Wenecka
Wyjątkową na planie Splitu jest ośmioboczna Wieża Wenecka, będąca pozostałością po XV-wiecznych fortyfikacjach miejskich. Niegdyś w miejscu tym stał wspaniały zamek wenecki otoczony murami obronnymi. Dziś po twierdzy pozostała tylko baszta. Budowla znajduje się na jednym z najpiękniejszych splickich placów – placu Braci Radić, znanym jako Plac Owocowy. Dawniej odbywały się w tym miejscu targi rolne, obecnie tłoczą się przytulne knajpki, kawiarenki i ekskluzywne butiki.
Pomnik biskupa Grgura
Za murami miasta, niedaleko Złotej Bramy znajduje się 8,5-metrowy pomnik biskupa Grgura. Dla Chorwatów to ważna postać, obrońca języka oraz najstarszego pisma słowiańskiego, czyli głagolicy. Biskup Grgur chciał również przeforsować wprowadzenie języka chorwackiego do liturgii kościelnej. Z pomnikiem wiąże się pewna ciekawostka. Kto dotknie dużego palca lewej stopy biskupa ten będzie zdrowy i szczęśliwy a ponadto spełni się jego najskrytsze marzenie.
Promenada Riva
Będąc w Splicie koniecznie trzeba udać się na spacer nadmorską aleją oddzielającą stare miasto od portu. Riva, najładniejsza promenada w Splicie nieustannie tętni życiem. Piękne palmy, kwiaty i romantyczne ławeczki skłaniają do odpoczynku i zachwycania się przepięknymi widokami zarówno na miasto jak i morze. Kawiarenki, restauracje i sklepiki kuszą turystów. Po intensywnym dniu zwiedzania historycznych miejsc wystarczy usiąść nad wodą, napić się lokalnych chorwackich win i miło spędzić wieczór.
Wzgórze Marjan
Najlepszym punktem widokowym na Split jest Wzgórze Marjan. Prowadzą do niego schody zwane Schodami Marjana znajdujące się niedaleko klasztoru i kościoła św. Franciszka. Po blisko półgodzinnym spacerze można cieszyć oczy niesamowitymi obrazami natury z tarasu widokowego. Wzgórze Marjan nazywane jest czasem Świętym Wzgórzem o czym świadczą zabytkowe małe kościółki oraz kapliczki.
Na zboczach wzgórza Marjan mieści się Galeria Meštrović, letni dom rzeźbiarza i architekta. Można tu zobaczyć kolekcję rzeźb, rysunków, obrazów, a także meble i plany architektoniczne.
Plaże w Splicie
Split poza swoim dziedzictwem kulturowym i historycznym oferuje turystom miejsca do odpoczynku i kąpieli słonecznych. Najpopularniejszą plażą w mieście jest plaża Bačvice położona blisko centrum. Kusi drobnym złotym piaskiem i łagodnym wejściem do morza. To najbardziej oblegane miejsce w sezonie, trzeba się więc liczyć z brakiem miejsca.
Idąc promenadą na wschód od Bačvice rozciąga plaża Firule, bardzo atrakcyjna wśród rodzin z małymi dziećmi. W połowie jest piaszczysta, w połowie kamienista o bardzo płytkim dnie.
Ponoć najpiękniejszą plażą w Splicie jest kamienista plaża Kašjuni znajdująca się około 15 minut jazdy od centrum miasta. Plaża jest dobrze wyposażona, są tu prysznice, przebieralnie oraz bar z głośną muzyką, a co najważniejsze jest trochę mniej zatłoczona.
W północno-wschodniej części Wzgórza Marjan mieści się plaża Bene. To idealne miejsce dla miłośników przyrody szukających kontaktu z naturą. Urzekają tu liczne, małe lazurowe zatoczki będące połączeniem piasku, kamieni i betonu, osłonięte lasem sosnowym. Czarujący widok.