Świnoujście to jedno z najpiękniejszych nadmorskich miast w Polsce, w całości położone na 44 wyspach. Panuje tu łagodny klimat. Latem dni są ciepłe i mniej wietrzne, a wody Bałtyku najcieplejsze spośród wszystkich wód na polskim wybrzeżu.
Prądy przybrzeżne nieustannie nanoszą piasek, przez co powierzchnia miasta stale się powiększa, zaś linia brzegowa ciągu ostatnich 200 lat przesunęła się o 1,5 km.
Najszersza plaża w Polsce
Jedną z niekwestionowanych atrakcji Świnoujścia jest najszersza plaża w Polsce. Ma 10 km długości, ponad 100 metrów szerokości, a w najszerszym miejscu aż 200 metrów.
Plaża łagodnie schodzi do morza co czyni ją bardzo bezpieczną. Do kąpielisk prowadzi 12 wejść. Od zabudowań mieszkalnych oddziela ją pas wydm i lasów sosnowych. Jest czyta, zadbana i doskonale zagospodarowana. Plaża Uznam od kilkunastu już lat otrzymuje Błękitną Flagę, certyfikat świadczący o czystości wody i plaży, a także bogactwie przyrodniczym.
Urokliwa plaża z miękkim i drobnym piaskiem i ciepłą wodą przyciąga całe rodziny stwarzając świetne warunki do kąpieli i wypoczynku. Nad bezpieczeństwem wczasowiczów czuwają wyszkoleni ratownicy. Plaża wyposażona jest w toalety oraz przebieralnie, a także miejsca wyznaczone do gry w siatkówkę. Wzdłuż wybrzeża mieszczą się liczne restauracje, punkty serwujące lody i gofry, smażalnie ryb.
Rejsy i wycieczki promem
Oprócz kąpieli w Bałtyku popularnością cieszą się rejsy promem. Organizowane są zarówno krótkie wyprawy, jak i kilkudniowe wycieczki. Z roku na rok rośnie zainteresowanie sportami wodnymi, zwłaszcza kitesurfingiem. Można skorzystać z oferty ośrodków specjalizujących się w nauce tej dyscypliny.
Żeglarze mają do dyspozycji akweny morskie i śródlądowe. Początkujący mogą szkolić się na jeziorach Wicko Wielkie lub Wicko Małe. Profesjonaliści zwykle wypływają na Zalew Szczeciński i Morze Bałtyckie. Na wyspie Uznam znajduje się największa w Polsce przystań jachtowa. Latem odbywają się tu liczne regaty.
Spływy kajakowe
Dla miłośników spływów kajakowych wyznaczono dwie trasy kajakowe. „Szlak Kajakowy 44 Wysp” ma 30 km i prowadzi pośród małych wysepek delty Świny. Dłuższa trasa „Wzdłuż Brzegów Wyspy Wolin” ma 60 km i stwarza okazję do podziwiania Wolińskiego Parku Narodowego.
Aquapark Baltic Park Molo
Dużą popularnością cieszy się Baltic Park Molo Aquapark oferujący mnóstwo atrakcji i dostarczający niezapomnianych wrażeń. Znajduje się tu m.in. basen z falą do surfingu, basen sportowy, basen z wodnymi masażerami i gejzerem powietrznym, zjeżdżalnie wodne o różnym stopniu trudności.
Szlaki rowerowe
Świnoujście to również blisko 100 km szlaków rowerowych, którymi można dotrzeć do różnych ciekawych miejsc: śródmieścia, portu, dzielnicy nadmorskiej, a także niemieckich miejscowości Ahlbeck i Garz.
Latarnia morska
W kurorcie znajduje się mierząca 68 metrów najwyższa latarnia morska w Polsce. Chcąc podziwiać morskie krajobrazy należy pokonać 308 schodów. W przyległym do latarni budynku znajduje się muzeum.
Falochron
Symbolem Świnoujścia jest powstały w XIX wieku falochron o długości 1400 metrów. To najdłuższy kamienny falochron w Europie. Na jego końcu stoi znak rozpoznawczy miasta, punkt nawigacyjny Stawa Młyny w kształcie wiatraka, pocztówkowe miejsce uwielbiane przez turystów.
Promenady w Świnoujściu
Świnoujście może pochwalić się dwoma promenadami. Promenada Nadmorska do kilkukilometrowy deptak ciągnący się wzdłuż brzegu Bałtyku. Znajdują się tu zabytkowe, XIX-wieczne pensjonaty, muszla koncertowa oraz liczne kawiarenki i stragany z pamiątkami.
Drugą jest Promenada nad Świną znana jako Wybrzeże Władysława IV. Można z niej podziwiać port, wpływające wielkie statki handlowe i pasażerskie, czy wybrać się na wycieczkę statkiem spacerowym.
Zespół fortyfikacji
Będąc w Świnoujściu warto zwrócić uwagę na XIX-wieczny pruski zespół fortyfikacji, który bronił dostępu do portu. Do dziś przetrwały trzy z czterech fortów: Fort Anioła, Fort Gerharda i Fort Zachodni. W najlepiej zachowanym Forcie Gerharda (Wschodnim) znajduje się żywe muzeum, w którym można na własnej skórze poczuć smak wojskowej służby.
Zwiedzanie Fortu Wschodniego odbywa się w formie przyspieszonego szkolenia wojskowego. Turyści pod opieką umundurowanego pruskiego żołdaka poznają historię tego miejsca oraz przechodzą wojskowe próby m.in. próby odwagi i ciemności.
Podziemna Miasto
Równie ciekawym miejscem jest Poziemne Miasto na Wyspie Wolin, filia Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. To sieć podziemnych korytarzy, które łączą wielkie schrony ukryte pod nadmorskimi wydmami, miejsce, gdzie można zgłębić historię zimnej wojny.
Uzdrowiskowy charakter Świnoujścia
Świnoujście jak przystało na nadmorskie miasto oferuje bogaty w jod klimat, ale nie tylko. Posiada również lecznicze wody solankowe eksploatowane w trzech odwiertach. Wykorzystuje się je do kąpieli solankowych oraz inhalacji. Pierwszy Dom Zdrojowy z łaźniami powstał na początku XIX wieku wraz z Parkiem Zdrojowym i promenadą, z której schodziło się na plażę. Do dziś zachowała się uzdrowiskowa zabudowa z willami i kamienicami z przełomu XIX i XX wieku i uzdrowiskowy klimat sprzed 100 lat.
Noclegi w Świnoujściu
Podane powyżej ceny mają charakter orientacyjny i mogą się różnić w zależności od terminu oraz ilości gości.