Toruń, stolica województwa kujawsko-pomorskiego, wyjątkowe miasto związane z osobą Mikołaja Kopernika, słodko kojarzone z najlepszymi w całym kraju piernikami, którym trudno się oprzeć.
Toruń stanowi świetną propozycję na weekendowy wyjazd zarówno dla młodych zakochanych, rodzin z dziećmi czy osób starszych. Miasto wyróżnia się dużą ilością zieleni i zabytkami, w których na pewno będzie można się zakochać. Niezwykle klimatyczne Stare Miasto pełne jest ciekawych zabytków i atrakcji. Całość uzupełniają restauracje oferujące lokalne przysmaki oraz niezwykle przyjemne trasy spacerowe.
Rynek Staromiejski w Toruniu
Rynek Staromiejski w Toruniu ma swój niepowtarzalny urok. Pełen tajemniczych zakamarków, ciekawych obiektów, kwiatów i restauracji. Jednym z jego najważniejszych symboli jest pomnik Mikołaja Kopernika, dzieło znanego niemieckiego rzeźbiarza Fryderyka Tiecka. Oczom ukazuje się postać astronoma ubrana w profesorską togę, w lewej ręce trzymająca narzędzie astronomiczne zwane sferą armilarną. Nie brakuje łacińskiego napisu na cokole, przypominającym iż to ten, który ruszył Ziemię a zatrzymał Słońce.
Na Starym Mieście mieści się kolejna ciekawa budowla – Kościół św. Ducha, świątynia wzniesiona w połowie XVIII wieku jako ewangelicki zbór. To jedyny barokowy kościół na Starym Mieście, budowany jako protestancki, od 1945 roku przekształcony w katolicki.
Dom Mikołaja Kopernika
Warto zatrzymać się również przed Domem Mikołaja Kopernika, średniowiecznej kamienicy należącej w II połowie XV wieku do rodziny Koperników. Historycy wskazują to miejsce jako miejsce narodzin naszego wielkiego astronoma. Można zobaczyć tu z odtworzony średniowieczny układ wnętrz wraz z wystrojem z okresu od XV do XVIII wieku.
W muzeum zebrano wiele pamiątek po astronomie i jego rodzinie jak również kolekcję różnych wydań przełomowego dzieła Kopernika „De Revolutionibus„. W piwnicach kamienicy obejrzeć można wystawę „Świat toruńskiego piernika” z barokowymi formami do wyrabiania piernikowego ciasta.
Toruński Dwór Artusa
Toruński Dwór Artusa, to obok gdańskiego jedyny taki obiekt na świecie. Reprezentacyjny i monumentalny budynek był pierwszym jaki powstał w dawnym państwie krzyżackim. Był siedzibą Bractwa św. Jerzego, ekskluzywnego stowarzyszenia kupców i bogatego patrycjatu Torunia oraz miejscem politycznych spotkań. To właśnie tu w 1466 roku podpisano dokument II pokoju toruńskiego, kończącego wojnę polsko-krzyżacką. Obecnie parter Dworu Artusa służy celom handlowym, zaś na piętrze znajduje się pięknie zdobiona, reprezentacyjna Sala Wielka.
Ratusz Staromiejski
Pośrodku Rynku Staromiejskiego stoi monumentalny XIV-wieczny Ratusz Staromiejski, jeden z największych i najbardziej okazałych tego typu budowli w Europie, świadectwo świetności Torunia. Ratusz był siedzibą władz najważniejszego obszaru Torunia, zwanego Starym Miastem, a od połowy XV wieku stał się centrum władzy dla całego toruńskiego zespołu miejskiego.
Najstarszą częścią obecnego gmachu jest XIII-wieczna gotycka wieża. W ratuszu mieści się obecnie Muzeum Okręgowe, gdzie podziwiać można zbiory sztuki gotyckiej, toruńskie rzemiosło artystyczne, monety czy obrazy. W Sali Królewskiej znajduje się najstarszy poczet królów polskich.
Mury miejskie w Toruniu
Ciekawym zabytkiem w Toruniu są mury miejskie. Początki ich budowy sięgają XIII wieku, kiedy to bogacące się miasto handlowe i ważny ośrodek państwa krzyżackiego został otoczony systemem ceglanych murów baszt, bram i fos. Do średniowiecznego Starego Miasta Torunia prowadziło osiem bram, z których do dziś zachowały się tylko trzy: Klasztorna, Żeglarska i Mostowa. W XVII wieku zbudowano nowoczesne, ziemne fortyfikacje bastionowe poza murami miasta. Dziś łącznie z umocnieniami średniowiecznymi tworzą pierścień wewnętrzny fortyfikacji Torunia, którego pozostałości doskonale widać wśród miejskiej zieleni.
Krzywa wieża w Toruniu
Okazuje się, że nie tylko Włochy mają swoją krzywą wieżę. Także i w Toruniu zobaczyć można odchyloną od pionu średniowieczną basztę obronną. Wiąże się z nią ciekawa legenda. Niegdyś jeden z toruńskich krzyżaków wbrew zasadom zakochał się w pięknej córce bogatego kupca, z którą często się spotykał.
Pokutą za złamanie ślubu czystości miało być wzniesienie pochyłej wieży. Stanowi ona symbol odejścia od surowej zakonnej reguły. W rzeczywistości Krzywa Wieża została wzniesiona w XIV wieku jako jedna z wielu podobnych baszt w murach obronnych miasta natomiast pochylenie to jest wynikiem osunięcia się piaszczystego podłoża. Tak czy inaczej Krzywa Wieża to ciekawa, budząca emocje atrakcja Torunia.
Muzeum Piernika w Toruniu
Dla miłośników przepysznych pierników idealnym miejscem jest interaktywne Muzeum Toruńskiego Piernika, gdzie poznać można historię wyrabiania toruńskich pierników przez lokalne zakłady oraz cukierników-artystów.
Nieco inne atrakcje czekają w Żywym Muzeum Piernika, gdzie można upiec własny piernik oraz wziąć udział w dekorowaniu i malowaniu tych pysznych smakołyków .
Planetarium w Toruniu
Będąc w Toruniu nie można pominąć Planetarium, utworzonego w celu poszerzania wiedzy astronomicznej. Największą atrakcją tego obiektu jest projektor gwiazd Zeiss RFP, który bardzo realistycznie odtwarza wygląd nocnego nieba. Siedząc w wygodnych fotelach można obserwować gwiazdy oraz kosmiczne animacje. Muzyka w tle oraz głos narratora nadają niezwykłego klimatu całej projekcji.
Ponadto planetarium oferuje wystawę interaktywną Geodium poświęconą Ziemi jako planecie, oraz Sale Orbitarium, gdzie sterować można modelem sondy Cassini.
Park Miejski w Toruniu
Toruń jest miastem, gdzie przyroda wyrażona w zieleni miejskiej nie została zdominowana przez zabudowę. Park Miejski w Toruniu jest jednym z najstarszych publicznych parków miejskich w Polsce. Znajduje się on na skarpie w urozmaiconym, falistym terenie, co czyni go niezwykle malowniczym. Może się pochwalić okazałym drzewostanem z bogatym składem gatunkowym: 63 gatunki i odmiany drzew oraz 26 gatunków krzewów.