Nie byłeś jeszcze w Warszawie? Nie martw się, wszystko przez Tobą! Zanim jednak wyruszysz w podróż, przejrzyj listę miejsc i obiektów, które mogą zrobić na Tobie duże wrażenie.
W naszym przewodniku umieściliśmy kilka fantastycznych parków, muzeów i zabytków, które pozwolą Ci przynajmniej choć trochę poczuć klimat największego polskiego miasta.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
To z pewnością jedno z najważniejszych polskich muzeów. Udokumentowane w nim zostało 1000 lat historii żydów w Polsce, dzięki czemu możesz bliżej przyjrzeć się ich kulturze oraz dziedzictwie. Interaktywne instalacje, rekonstrukcje, malowidła, przedmioty, projekcje – to wszystko pozostaje do dyspozycji turystów. Pamiętaj, że na zwiedzenie muzeum będziesz musiał przeznaczyć przynajmniej kilka godzin, chyba że chcesz się jedynie zorientować, co się w nim znajduje. Warto zaznaczyć, że muzeum powstało na obszarze dzielnicy, którą przed wojną zamieszkiwali warszawscy żydzi.
Centrum Nauki Kopernik
Wybierasz się do Warszawy z dzieckiem? A może jednak solo? W obu przypadkach warto uwzględnić podczas wycieczki Centrum Nauki Kopernik. Maluchy mają tu okazję na wiele sposobów eksperymentować, a także poszerzyć swoje horyzonty i sporo dowiedzieć się na temat robotyki czy anatomii. Poprzez wykonywanie różnych doświadczeń mogą one lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Jednak można się tu świetnie bawić niezależnie od wieku.
Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania Warszawskiego to jedno z najchętniej odwiedzanych muzeów w Polsce. Stanowi ono swego rodzaju hołd złożony uczestnikom walk w 1944 r. Jednak, wbrew pozorom, jest to bardzo nowoczesne muzeum interaktywne, które zapewnia mnóstwo atrakcji dla turystów w każdym wieku. Starannie dopracowana aranżacja sprawia, że możemy poczuć się momentami niemal jak sami powstańcy, dzięki czemu lepiej zaczynamy rozumieć historię naszej stolicy. Ciekawostką jest to, że całość mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej.
Pałac Kultury i Nauki
To absolutny symbol Warszawy i najbardziej rozpoznawalny budynek w całej Polsce. Powstał jeszcze w czasach socjalizmu, a dziś organizowane są w nim liczne wydarzenia kulturalne: wystawy, koncerty czy nawet spektakle.
Na 30. piętrze budynku usytuowany jest taras widokowy, który pozwala oglądać malowniczą panoramę miasta z wysokości 114 m. Latem wokół budynku organizowane są także m.in. pokazy filmowe, natomiast zimą działa tutaj lodowisko z wypożyczalnią łyżew.
Łazienki Królewskie
Łazienki Królewskie to wspaniały kompleks ogrodowy, który stanowi ulubione miejsce wielu warszawiaków. Dzieli się on na wiele części, wśród których można wyróżnić m.in. Ogród Królewski, Ogród Modernistyczny czy też Ogród Romantyczny. Przy pomniku Fryderyka Chopina odbywają się z kolei latem koncerty na żywo. Co więcej, jest to również miejsce pełne zabytków, chociażby takich jak: Pałac na Wyspie (zlokalizowany w samym centrum kompleksu), Stara Pomarańczarnia, Amfiteatr czy też Pałac Myśliwiecki.
Pałac w Wilanowie
To kolejny zabytek, który trzeba zobaczyć. Dawniej był on barokową rezydencją króla Jana III Sobieskiego i do dziś – pomimo zaborów i wojen – zachował on swoją oryginalną formę. W pałacu obejrzysz apartamenty króla i królowej Marii Kazimiery oraz kilka gabinetów: Chiński, Starożytności, Holenderski oraz Muzeum Potockich. Swoją urodą zachwyca jednak nie tylko pałac, ale cały zespół pałacowo-parkowy. Piękne alejki, fontanny, rzeźby, jezioro i potok z kaskadą sprawiają, że jest to miejsce niezwykłe, w którym warto spędzić przynajmniej jedno popołudnie.
Ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej
O Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie krąży wiele anegdot, ale nie każdy wie, że na jej dachu mieści się jeden z najpiękniejszych zielonych ogrodów w całej Europie. Całość rozciąga się na 5 tys. mkw. i tworzy piękny labirynt ścieżek oraz pergoli. Co więcej, na pewnym jego obszarze zlokalizowany jest taras widokowy, z którego rozpościera się warszawska panorama. To miejsce szczególnie często odwiedzane przez studentów i młodzież, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby odwiedzać je np. z rodzicami czy dziećmi.