Maroko to bajecznie piękny kraj, w którym możemy zobaczyć wspaniałe pejzaże rodem z filmów przygodowych.
Najlepszym dowodem na to są dwa wąwozy – Dades i Todra, w których czerwone kazby idą pod rękę z soczystymi, zielonymi oazami. Nic dziwnego, że jest to wymarzona sceneria dla wielu reżyserów. Co warto wiedzieć o tych wąwozach? I dlaczego warto je zobaczyć? Sprawdź!
Czym są wąwozy Dades i Todra?
Położenie wąwozów Dades i Todra najłatwiej opisać na przykładzie trójkąta… prawie równoramiennego. 🙂 Wyobraź sobie, że w podstawie tej figury usytuowane są dwa miasta: Dades (po zachodniej stronie) i Tinghir (po wschodniej stronie). Pomiędzy nimi zlokalizowana jest 50-kilometrowa droga
A teraz pomyśl, że nasze wąwozy to ramiona tego trójkąta. W obrębie ramienia zachodniego znajduje się trasa rozciągająca się na 130 km w Wąwozie Tades, a w ramieniu wschodnim – sięgająca niemal 80 km droga w Wąwozie Todra.
Brakuje Ci wierzchołka w całym tym trójkącie? W takim razie wyobraź sobie, że jest nim miasteczko Agoudal, o którym jednak nie piszemy w tym artykule. Mamy nadzieję, że teraz już łatwiej wyobrazić sobie położeniu obu wąwozów. Czym charakteryzuje się każdy z nich?
Wąwóz Dades
Wąwóz Dades jest z pewnością jednym z najbardziej malowniczych miejsc w całym Maroko. Wspaniałe krajobrazy, skaliste kaniony, wiekowe kasby… To wszystko można tutaj znaleźć. Wąwóz zlokalizowany jest między taki miejscowościami, jak Boumalne oraz Imdiazen.
Droga jest wąska i składa się z licznych zakrętów, dlatego przejeżdża się przez całość stosunkowo długo. Nie znaczy jednak, że tak jest źle – wręcz przeciwnie, można dłużej podziwiać cudowne pejzaże! Biorąc to pod uwagę, należy uwzględnić tutaj liczne przystanki.
Na trasie w obrębie wąwozu można zaobserwować liczne gliniane warownie, które wspaniale komponują się z krajobrazem utrzymanym w odcieniach ochry. Bez problemu zauważysz tu zarówno osady zamieszkane, jak i te całkowicie opuszczone. Duża ich liczba sprawia, że często określa się te tereny mianem „doliny tysiąca kazb”. Kilkanaście kilometrów od Boumalne można też podziwiać nawisy skalne, które uformowały się w wyniku nawarstwiania się materiału naniesionego przez tutejszą rzekę. A to dopiero początek atrakcji!
Wąwóz Todra
Wąwóz Todra to kolejne bardzo popularne miejsce na mapie Maroka. Tutejsze krajobrazy są efektowne, a wręcz spektakularne!.Znajdują się tu m.in. takie odcinki, gdzie jedzie się między ścianami wąwozu, sięgającymi 300 m! Można odnieść wrażenie, że ich skaliste, skąpane w odcieniach czerwieni ściany, niemal wyrastają znad rzeki Todra (która jest, swoją drogą, zawsze lodowata – nawet i latem). Tutejsze przesmyki są ciasne i wąskie – na tyle, że często nie dochodzi tutaj słońce. Pomimo to wąwóz i tak zachwyca, a i pozwala odpocząć w trakcie upałów. Warto zdecydować się także na trekking i pochodzić po tej cudownej okolicy – nawet przez kilka godzin.
Dodajmy, że za dnia w wąwozie Todra działają liczne kramy z pamiątkami – można więc zaopatrzyć się np. w wyroby drewniane lub ceramiczne, a także w kolorowane szkło. Cały wąwóz położony jest kilkanaście kilometrów od miejscowości Tamazguit. W jej okolicach można obserwować piękną oazę, której zieleń wspaniale prezentuje się pośród czerwieni skał oraz glinianych domów i kazb. Warto dodać, że do tego miasta można dojechać jedynie od południowej strony.
O czym pamiętać, zwiedzając wąwozy?
Najłatwiej zwiedzić oba wąwozy wynajętym samochodem. Z powodzeniem można dotrzeć do nich również autobusem, np. z całą wycieczką. Warto jednak pamiętać, że w przypadku zorganizowanych wypraw, mogą na Ciebie czekać mało przyjemne niespodzianki. Przykładowo zakwaterowanie nierzadko wygląda inaczej niż w opisie. Standardem jest również brak klimatyzacji czy brak zimnej wody podczas upałów. Wówczas tłumaczy się to zwykle chwilową usterką, w rzeczywistości jednak przez długi czas nikt nie decyduje się na jej naprawę. Dobrze mieć to wszystko na uwadze przed podjęciem decyzji o wyborze tego rodzaju wycieczki.
Noclegi w okolicy Wąwozów Dades i Todra
Podane powyżej ceny mają charakter orientacyjny i mogą się różnić w zależności od terminu oraz ilości gości.