Wszechpotężna i nieobliczalna natura niejednokrotnie udowodniła, jak bardzo potrafi zaskoczyć swoim pięknem i wyjątkowością. Jednym z zakątków świata, które może poszczycić się obecnością niekwestionowanego cudu ziemi jest górskie pasmo w peruwiańskich Andach.
Tęczowa Góra
Kraina Vinicunci zachwyca wzniesieniami powyżej 4000 metrów n.p.m., które mienią się różnorodnymi barwami. Szczególnie wyróżnia się jeden szczyt. Jest nim Tęczowa Góra (Vinicunca Moutaina) uznawana przez miejscowych mieszkańców za cud natury, pomalowaną przez bogów górę, postawioną w tym miejscu jako dar dla ziemi. Często nazywają ją także „Świętą Górą” traktując w sposób szczególny, niemal jak sanktuarium, u podnóża którego składają ofiary dziękczynne za ten wyjątkowy dar.
Niestety nauka rozwiewa wątpliwości i obala tą legendę. Mnogość kolorów wśród których dominują czerwienie, pomarańcze, żółcie, zielenie i odcienie niebieskiego jest uwarunkowana geologicznie. Procesy górotwórcze oraz działalność wulkaniczna, doprowadziły do pojawienia się na tym terenie różnorodnych i rzadkich minerałów. Kolejne wypiętrzenia spowodowały odsłonięcie kolorowo zabarwionych warstw skał osadowych. Za unikalne siedem kolorów tęczy odpowiada dodatkowo działalność wiatru i wody.
Trekking w Górach Tęczowych
To wyjątkowe w skali światowej wzniesienie stało się w ostatnim czasie bardzo popularnym miejscem trekkingu oraz przecierania szlaków przez wielu turystów. Poza barwnymi fragmentami gór można podziwiać również niezwykły krajobraz okolicznych szczytów i dolin z niewielkimi jeziorami. Istny miód na serce dla miłośników przyrody i nie tylko.
Wyprawa na szczyt Vinicunca stanowi nie małe wyzwanie, trasa jest dość wymagająca, ale cel warty podjęcia próby. Zdobywanie góry wymaga odpowiedniego przygotowania się do przemierzania szlaku na dużych wysokościach, jako że trasa rozpoczyna się na wzniesieniu ponad 4 tysiące metrów n.p.m. i zakłada około trzech godzin intensywnej wędrówki.
Sama trudność trasy oceniana jest w prawdzie na umiarkowaną, aczkolwiek trzeba mieć na uwadze, że na tej wysokości każdy wysiłek jest zdecydowanie bardziej odczuwany. U niektórych osób mogą pojawić się objawy choroby wysokościowej. Dlatego też nie należy rozpoczynać wędrówki bez wcześniejszego zaaklimatyzowania się w pobliskiej okolicy.
Przy wystąpieniu takich dolegliwości jak ból głowy, zawroty, duszność czy zmęczenie rekomendowane jest zawrócenie ze szlaku. Trasa liczy łącznie 7 kilometrów i w większości stanowi łagodne podejście. Dopiero ostatni odcinek, w którym zdobywa się szczyt jest bardziej stromy. Czynnikami utrudniającymi wędrówkę mogą być zmienne warunki pogodowe takie jak niska temperatura powietrza czy uporczywe promienie słoneczne.
Warto wyposażyć się w wygodne buty, nakrycie głowy, kremy z filtrem, ubrania na każdą pogodę, przekąski oraz dużą ilość wody. Po drodze można spotkać lamy i alpaki, a po wejściu cieszyć oczy rozległą panoramą Góry Tęczowej i pobliskiej Czerwonej Doliny.
Najlepszym czasem na zdobycie Vinicunca jest okres od marca do listopada, choć zdecydowanie najlepiej wybrać się w czerwcu, lipcu bądź sierpniu. Wtedy to w Peru występuje pora sucha, nie ma opadów, temperatury są przyjemne i panuje bardzo dobra widoczność.