Zakopane, wyjątkowe miejsce na mapie Polski, miasteczko usytuowane u podnóża Tatr, które jak magnes przyciąga ludzi kochających kontakt z naturą. Położenie geograficzne sprawia, że przez blisko pół roku panuje tu zima, dzięki czemu to raj dla pasjonatów sportów górskich.
Zakopane nie bez powodu określane jest mianem stolicy Tatr lub zimowej stolicy Polski. To nie tylko kurort sportów zimowych i górskich wędrówek, ale również kolebka kultury góralskiej i sztuki podhalańskiej, które składają się na unikatowy styl zakopiański o niepowtarzalnym i wyjątkowym klimacie.
Piesze wędrówki – Zakopane i okolice
Zakopane to idealne miejsce dla turystów lubiących górskie wędrówki oferujące niezliczone trasy piesze zarówno dla fanów odprężających spacerów jak i zwolenników nieco większego wysiłku fizycznego. Przechadzki w tej okolicy zapewniają zapierające dech w piersiach widoki.
Oprócz spaceru słynnymi Krupówkami warto wybrać się na wędrówkę jedną z urokliwych dolin tatrzańskich, które w Zakopanem mają swój początek. Duża ilość szlaków pozwala za zaplanowanie ciekawych tras dostosowanych do indywidualnych możliwości. Istnieje też opcja połączenia trasy ze ścieżką biegnącą pod reglami, aby móc podziwiać widok na pasmo Gubałówki i niżej położone hale. Na turystów bardziej zaprawionych w marszu czekają wyższe partie gór. Najbardziej popularne z nich to Hala Gąsienicowa i główne szczyty Tatr Wysokich: Kasprowy Wierch czy grań Czerwonych Wierchów.
Kolejki liniowe na Gubałówkę i Kasprowy Wierch
Dla mniej aktywnych pasjonatów gór miasto przygotowało możliwość wjazdu kolejką linowo terenową na Gubałówkę lub linową na Kasprowy Wierch. Kolejka na Kasprowy Wierch jest najdłuższą i najstarszą kolejką w Polsce i stwarza możliwość podziwiania Tatr z lotu ptaka. Z tarasów widokowych można przy sprzyjającej pogodzie cieszyć oczy i serce urzekającym widokiem na nieograniczoną panoramę Tatr.
Morskie Oko
Ważnym turystycznym przystankiem podczas pobytu w Zakopanem jest Morskie Oko, jezioro polodowcowe, do którego prowadzi bardzo łatwa trasa asfaltowa. Ze schroniska górskiego przy Morskim Oku są organizowane wyprawy na Rysy i okoliczne szczyty. W tym magicznym regionie warto też zobaczyć Dolinę Pięciu Stawów, która tworzy scenerię czystych jak łza wód.
Natura Tatr jest bardzo specyficzna i unikalna, dlatego została zamknięta w Tatrzańskim Parku Narodowym. Jego głównym celem jest ochrona delikatnej flory i fauny przed ludźmi. Poza szlakami, w lesie można spotkać kozice górskie, wilki, rysie oraz najniebezpieczniejsze zwierzęta tego regionu niedźwiedzie.
Narty w Zakopanem
Górski klimat zimowej stolicy Polski stwarza znakomite warunki śniegowe, dzięki którym możliwa jest jazda na nartach od końca listopada do początku maja. Właśnie tu można spełnić marzenie o zimowej aktywności wybierając się na narty lub snowboard.
Zakopane dysponuje bardzo dobrze przygotowanymi trasami, nowoczesnymi wyciągami, profesjonalnymi szkółkami i przedszkolami narciarskimi oraz wieloma innymi ciekawymi, zimowymi atrakcjami. Dla początkujących narciarzy idealne będą stoki na Nosalu, Pardałówce, Antałówce, Kozińcu, Gubałówce, Lipkach czy przy Wielkiej Krokwi, natomiast dla bardziej zaawansowanych są trasy na Polanie Szymoszkowej i Harendzie oraz na Kasprowym Wierchu.
Z Zakopanego można ponadto dotrzeć do licznych tras narciarskich i wyciągów znajdujących się m.in. w Dolinie Chochołowskiej, Kościeliskiej, Małej Łąki, Strążyskiej czy Białego.
Dla turystów preferujących zwykłe narty biegowe przygotowano łatwiejsze szlaki. Niezapomnianych emocji dostarczają przejażdżki skuterem śnieżnym, quadem lub psim zaprzęgiem.
Skocznia narciarska Wielka Krokiew
Na południu Zakopanego zlokalizowane są skocznie narciarskie, na których odbywają się treningi oraz międzynarodowe turnieje skoków narciarskich. Najsłynniejszą z nich Wielką Krokiew można co roku oglądać w telewizji transmitującej liczne konkursy skoków narciarskich, w tym Puchar Świata w skokach. Polscy skoczkowie zajmują od wielu lat wysokie miejsca w klasyfikacji generalnej, w rezultacie czego to właśnie skoki narciarskie są ulubioną dyscypliną sportową Polaków.
Lodowiska w Zakopanem
Zakopane zimą to nie tylko doskonale przygotowane stoki narciarskie, jazda na nartach, czy snowboardzie, ale również doskonale przygotowane lodowiska. Polskie Koleje Linowe otworzyły na szczycie Gubałówki, przy górnej stacji PKL sztuczne lodowisko. To najwyżej położone lodowisko w Polsce, z którego rozciąga się zachwycający widok na Tatry.
W centrum Zakopanego, na Dolnej Równi Krupowej znajduje się lodowisko Tatra Ice o powierzchni 600 m², z którego jednocześnie korzystać może 150 osób.
Kuligi w Zakopanem
Wśród zimowych atrakcji w tym cudownym mieście można wymienić śnieżne kuligi górskimi dolinami. Klimatyczne, wieczorne przejażdżki sańmi zaprzęgniętymi w konie, w ręku pochodnie, a po wyprawie biesiada przy ognisku w naturalnej scenerii. Do tego pajda chleba ze smalcem i kubek grzanego wina zakąszony grillowanym oscypkiem.
Lokalna kultura
Jak wiadomo mieszkańcy Zakopanego i regionu Podhala tworzą własną grupę etniczną. Posiadają odrębny dialekt, własne stroje ludowe, całkowicie odmienne budownictwo górskie, własną muzykę, tańce, a także specyficzną kuchnię regionalną, której koniecznie trzeba spróbować odwiedzając to miasto.
Najbardziej znanym przysmakiem lokalnym jest oscypek, regionalny ser owczy. Nie mniej popularna jest kwaśnica – zupa z kapusty kiszonej z mięsem i ziemniakami, podawana z chlebem. Koniecznie trzeba skosztować też słynnego placka zbójnickiego.
Noclegi w Zakopanem
Podane powyżej ceny mają charakter orientacyjny i mogą się różnić w zależności od terminu oraz ilości gości.